FIS Cup w Einsiedeln. Zwycięstwo Aignera, Diethart znowu na podium

10:50, 29.08.2021 Jarosław Gracka Aktualizacja: 11:55, 29.08.2021

Zwycięstwem Clemensa Aignera zakończył drugi konkurs FIS Cup w szwajcarskim Einsiedeln. Austriak na podium wyprzedził Niemca Felixa Hoffmanna. Trzecie miejsce zajął wracający po kontuzji Austriak Thomas Diethart. Wysokie, szóste miejsce zajął Jan Habdas.

Aigner po pierwszej serii zajmował drugą pozycję po skoku na odległość 111 m. W drugiej osiągnął 116 m i jego nota 281,9 pkt dała mu sporą przewagę nad Hoffmannem (105 i 116,5 m / 271,7 pkt). Diethart stracił do zwycięzcy już znacznie więcej (108 i 114 m / 266 pkt), ale zaliczył drugie podium z rzędu. Oczywiście to jest FIS Cup, czyli trzecia liga - dla zwycięzcy Turnieju Czterech Skoczni z 2014 roku to na pewno nie jest szczyt marzeń, z drugiej strony - jego kariera ostro zapikowała w dół, a i przydarzyła mu się niedawno ciężka kontuzja - z tej przyczyny należy uznać ten weekend za najlepszy od lat dla Austriaka.

Austriacy zdominowali konkurs - za podium znaleźli się kolejni reprezentanci tego kraju Francisco Moerth i Stefan Huber, zaś za nimi najlepszy z Polaków - Jan Habdas (106,5 i 113,5 m / 258,1 pkt). Był on jednak samotną wyspą, gdyż do końca pierwszej "10" można było znaleźć już tylko reprezentantów alpejskiego kraju kojarzonego poza sportami zimowymi z Mozartem, czy sernikiem wiedeńskim. Kolejno byli to Elias Medwed, Marco Woergoetter, Julijan Smid i Clemens Leitner. Warto zwrócić uwagę w tym towarzystwie na Smida. Ten 18-latek w Einsiedeln zadebiutował w seniorskiej rywalizacji, zaś po pierwszej serii prowadził - drugi skok co prawda zawalił, niemniej zrobił ogólnie dobre wrażenie.

Warto wspomnieć o starcie pozostałych reprezentantów Polski: Marcin Wróbel był szesnasty (108 i 116 m / 238,3 pkt), pozycję niżej zameldował się Adam Niżnik (103 i 110 m / 234,4 pkt), punkty zdobyli też Szymon Zapotoczny (103,5 i 105 m / 225,3 pkt), który był 22. oraz Szymon Jojko (100,5 i 102 m / 211,5 pkt) - zamknął on stawkę punktujących zajmując 30. miejsce. Punktów nie zdobyli Mateusz Gruszka (96,5 m / 103,2 pkt), który ukończył zawody na 31. miejscu, młodziutki Klemens Joniak (94 m / 95,3 pkt / 39. miejsce) i Arkadiusz Jojko (84 m / 84 pkt / miejsce 46.).