FIS: 17 sportowców zmienia barwy. Wśród nich medalista olimpijski w biegach

fot. Patrycja Korczewska

fot. Patrycja Korczewska

Ilja Czernousow nie będzie startował dla Rosji. Międzynarodowa Federacja Narciarska zatwierdziła jego zmianę barw narodowych na szwajcarskie. Medalista olimpijski jest w gronie 17 sportowców, którym FIS pozwolił na zmianę barw narodowych.

Ostatni start Ilji Czernousowa pod rosyjską flagą miał miejsce w 2016 roku. Później brał udział tylko w maratonach. Co za tym idzie – nie rywalizował na igrzyskach olimpijskich w Pjongczangu, które odbyły się w 2018. Sprawę skomentowała prezes Rosyjskiej Federacji Narciarskiej Jelena Wialbe. – Ponieważ opuścił igrzyska olimpijskie w Korei, nic nie stoi na przeszkodzie, aby startował dla innej reprezentacji – powiedziała 52-latka.

– Nie dostaliśmy żadnej informacji od szwajcarskiej federacji, ale nie mamy o to żadnych pretensji. Zmiana barw została przeprowadzona zgodnie ze wszystkimi zasadami – wytłumaczyła legendarna biegaczka. – Na miłość boską, pozwólcie mu odejść, nie mamy nic przeciwko – dodała.

Największym sukcesem Czernousowa jest brązowy medal igrzysk olimpijskich w rywalizacji na 50 kilometrów stylem dowolnym, wywalczony w Soczi. Krążek tego samego kruszcu 33-latek zdobył także podczas mistrzostw świata w Oslo w biegu łączonym na 15 kilometrów. Rosjanin ma w swoim dorobku również dwa zwycięstwa w zawodach Pucharu Świata, a w klasyfikacji generalnej głównego cyklu jego najlepszym rezultatem jest szóste miejsce w sezonie 2012/13.

Źródło: TASS, FIS, informacja własna