Fińska biathlonistka leżała jak martwa. Niedźwiedź ruszył w jej kierunku

Picture taken by Marcus Cyron, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Mrożącą krew w żyłach historią podzieliła się ostatnio fińska biathlonistka Erika Janka. 27-latka podczas jednego z treningów została zaskoczona przez niedźwiedzia, który ruszył w jej kierunku. Zawodniczka przeżyła chwile grozy, ale z całego incydentu wyszła bez szwanku bowiem doskonale wiedziała jak się zachować i udawała martwą.

Picture taken by Marcus Cyron, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Oko w oko z niedźwiedziem

Spotkania z dzikimi zwierzętami to niemal codzienność dla wielu sportowców, którzy w poszukiwaniu spokojnego miejsca trenują w lasach lub w miejscach, które zapewniają im odrobinę prywatności i pozwalają w pełni skupić się na realizacji planu. Czasem zdarza się jednak, że zwykły trening może przerodzić się w historię rodem z koszmaru. Taką przygodę przeżyła ostatnio fińska biathlonistka Erika Janka, która podczas joggingu w lesie spotkała… niedźwiedzia.

 – Biegałam po lesie i nagle zobaczyłam wielkiego niedźwiedzia, który równie szybko zauważył mnie i zaczął biec w moim kierunku. Wyglądał na agresywnego albo… głodnego – tłumaczyła Janka w rozmowie z fińską telewizją MTV.

“Myślałam, że to koniec”

Zawodniczka z Finlandii przyznała, że życie uratowała jej wiedza ze szkoleń na temat zachowań dzikich zwierząt, które odbywała przed rozpoczęciem służby w straży granicznej. – Byłam bezbronna i myślałam, że to koniec. Upadłam więc na ziemię, tak jak mnie uczono, udając nieżywą. Niedźwiedź podszedł do mnie i obwąchał. Czułam jego oddech. Później się uspokoił i odszedł w kierunku innego niedźwiedzia, który czekał na niego nieopodal – powiedziała biathlonistka, która po tym nietypowym spotkaniu jeszcze długo bała się poruszyć. Zrobiła to dopiero gdy na miejscu pojawili się jej współpracownicy ze straży granicznej.

Źródło: Iltalehti / mtv.fi