Finowie gościnni dla przyjezdnych. Przeciętne występy Polaków w przedsezonowych zawodach

fot. M. Rudzińska

Po piątkowych sprintach w sobotę biegaczki i biegacze narciarscy rywalizowali techniką klasyczną w biegach na dystansie 10 kilometrów. Na starcie przedsezonowych zawodów w Muonio nie zabrakło oczywiście Biało-Czerwonych. Spośród nich najlepiej zaprezentowała się Izabela Marcisz.

fot. M. Rudzińska

Niemka lepsza od Finek

W sobotnie przedpołudnie jako pierwsze do rywalizacji przystąpiły panie. Od początku zmagań wysokie tempo narzuciły specjalistki od stylu klasycznego, a mianowicie Katharina Hennig z Niemiec oraz Krista Parmakoski i Kerttu Niskanen z Finlandii. Wspomniana trójka z każdym kolejnym kilometrem powiększała przewagę nad rywalkami. W pewnym momencie jasnym stało się, że walka o podium powinna rozstrzygnąć się właśnie między nimi. Ostatecznie po przebiegnięciu 10 kilometrów zawodniczki te sklasyfikowano w wyżej wskazanej kolejności.

Za niespodziankę można uznać zwycięstwo Hennig, która wyznaczoną trasę pokonała w czasie 28 minut i niespełna 3 sekund. Choć należało ją traktować jako jedną z pretendentek do miejsca na podium, to jednak wyraźne pokonanie Finek na ich własnej ziemi jest pewnym zaskoczeniem. Dodajmy, że Parmakoski była gorsza od Niemki o ponad 5 sekund, Niskanen straciła zaś do zwyciężczyni drugie tyle.

Na starcie zawodów stanęły także dwie reprezentantki Polski. Solidny występ zanotowała Izabela Marcisz. Ze stratą nieco ponad półtorej minuty do tryumfatorki uplasowała się ona na 12. pozycji. Znacznie gorzej spisała się Monika Skinder, którą sklasyfikowano na 51. miejscu. Zmagania ukończyło łącznie 77 zawodniczek.

Wyniki biegu na 10 kilometrów kobiet

Norweska dominacja

Po emocjach związanych z rywalizacją kobiet nadszedł czas na bieg mężczyzn, do którego zgłoszono aż 159 zawodników. Ostatecznie jednak linię mety przekroczyło 142 biegaczy.

„Klasyczną dziesiątkę” zdominowali Norwegowie, którzy w sobotę zajęli pięć pierwszych miejsc. Wyznaczony dystans najszybciej pokonał Simen Krueger. Potrzebował do tego 24 minut i 35 sekund. O niespełna 8 sekund wolniejszy był Paal Golberg. Pasjonującą walkę o trzecie miejsce stoczyli Martin Nyenget i Didrik Toenseth. Zwycięsko z niej (o 0,2 sekundy) wyszedł ten pierwszy. Stracił on do zwycięzcy 12,1 sekundy. Na piątym miejscu uplasował się kolejny „wiking”, Daniel Stock. Najlepszym nie-Norwegiem był zaś Iivo Niskanen (+21,5 sekundy).

W zawodach rozgrywanych na fińskiej ziemi wystartowało także pięciu Polaków. Najlepiej z nich poradził sobie Dominik Bury. Uplasował się on na 28. pozycji. 43. miejsce zajął jego brat, Kamil. 57. miejscem musiał zadowolić się Maciej Staręga. 74. lokata przypadła w udziale Robertowi Bugarze, zaś na 94. pozycji zmagania ukończył Sebastian Bryja.

Wyniki biegu na 10 kilometrów mężczyzn

Źródło: informacja własna