Finały alpejskiego PE w Soldeu/El Tarter: Dominik Raschner wygrał ostatni gigant i klasyfikację końcową

fot. Rosmarie Knutti / rk-photography.ch

fot. Rosmarie Knutti / rk-photography.ch

Austriak Dominik Raschner zwycięzył w finałowym gigancie Pucharu Europy w Soldeu w ośrodku Grandvalira w Andorze. Dzięki temu triumfowi awansował również na pierwsze miejsce w końcowej klasyfikacji slalomu giganta w Pucharze Europy.

Raschner był jedynym zawodnikiem, który w ostatnich zawodach Pucharu Europy w slalomie gigancie mógł jeszcze wyprzedzić liderującego w tej konkurencji Marco Odermatta. Sporym ułatwieniem dla Raschnera było to, że Odermatt jako mistrz świata juniorów mógł wystąpić na finałach Pucharu Świata w Are, a przez to nie był obecny w Soldeu i nie mógł bronić swojej 60-punktowej przewagi. Raschner wcześniej nie wygrał ani razu zawodów PE w gigancie, ale często plasował się w czołówce, dzięki czemu uzbierał całkiem sporo punktów. Po pierwszym przejeździe był on jednak wciąż daleki od swojego celu, gdyż zajmował czwarte miejsce za trójką Włochówl, a potrzebował uplasować się przynajmniej na drugiej pozycji. Prowadził Andrea Ballerin, drugi był Giulio Giovanni Bosca (+0,18 sek.), a trzeci Simon Maurberger (+0,52 sek.). Raschner tracił do Ballerina 0,56 sek. W drugim przejeździe Raschner był jednak dużo szybszy od swoich włoskich konkurentów i przesunął się na pierwsze miejsce, wygrywając zawody i klasyfikację giganta. Na drugiej pozycji sklasyfikowany został dziś Giulio Giovanni Bosca (+0,17 sek.), a na trzecim Andrea Ballerin (+0,32 sek.). Wprawdzie wiele pozycji stracił Simon Maurberger, ale i tak Włosi mieli w czołowej czórce trzech zawodników, bo kosztem Maurbergera na czwartą pozycję awansował Alex Hofer (+0,53 sek.). Na miejscach 5-8. znaleźli się Norwegowie: Rasmus Windigstad, Marcus Monsen, Bjørnar Neteland i Timon Haugan. Dziewiąty był lider klasyfikacji generalnej Pucharu Europy – Johannes Strolz, a na dziesiątym piąty Włoch w najlepszej dziesiątce – Giovanni Borsotti.

Pełne wyniki giganta mężczyzn

W klasyfikacji giganta pierwsze miejsce zajął Dominik Raschner z 540 punktami. Drugie miejsce przypadło Marco Odermattowi (500 punktów), a trzecie Johannesowi Strolzowi (345 punktów).  Również w poprzednim sezonie lider giganta nie obronił zwycięstwa w klasyfikacji końcowej z powodu kolizji terminów z finałem Pucharu Świata. Wówczas to Cyprien Sarrazin stracił wygraną na rzecz Elii Zurbriggena. Ciekawie może być jeszcze w walce o wygraną w klasyfikacji generalnej, gdyż różnica pomiędzy liderem, Johannesem Strolzem, a drugim zawodnikiem, Dominikiem Raschnerem jest niewielka i wynosi tylko 23 punkty. Obaj zawodnicy są również dobrymi slalomistami i to w tej konkurencji powinna rozstrzygnąć się kwestia ostatecznego zwycięstwa.

Źródło: Informacja własna

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.