Finał PŚ w Falun: Triumf Aleksandra Bolszunowa, Kryształowa Kula w rękach Johannesa Hoesflota Klaebo

15:02, 18.03.2018 Daniel Topczewski Aktualizacja: 15:30, 18.03.2018

Aleksander Bolszunow wygrał bieg pościgowy na 15 kilometrów stylem dowolnym podczas zawodów Finału Pucharu Świata w Falun. Na drugim miejscu finiszował Alex Harvey, a na najniższym stopniu podium stanął Dario Cologna. Kryształową Kulę za triumf w klasyfikacji generalnej wywalczył Johannes Hoesflot Klaebo.

Aleksander Bolszunow po dwóch etapach minicyklu Finału Pucharu Świata miał już bezpieczną przewagę i dziś mógł w pełni kontrolować losy biegu. Rosjanin z każdym kolejnym kilometrem powiększał swój zapas czasowy nad rywalami i w pewnym momencie (na punkcie pomiaru po 11 km) strata grupy pościgowej wynosiła niemal półtorej minuty.

W końcówce reprezentant Sbornej mógł sobie pozwolić na wolniejsze tempo i świętowanie jednego z większych sukcesów w karierze. 21-letni biegacz wygrał bowiem Finał Pucharu Świata w swoim debiucie w tej imprezie. Na drugim miejscu finiszował Alex Harvey, który popisał się najskuteczniejszym finiszem. Trzeci był Szwajcar Dario Cologna, czwarty Martin Johnsrud Sundby, a na piątej pozycji sklasyfikowano Maksima Wylegżanina. Czołową dziesiątkę zamknął kolejny z Rosjan - Denis Spicow.

Na 25. miejscu finiszował Johannes Hoesflot Klaebo. Norweg dziś nie forsował tempa, bowiem do zapewnienia sobie triumfu w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata potrzebował tylko jednego punkty i to przy założeniu, że Cologna i Sundby wygrają cały minicykl i zanotują najlepszy czas netto. 21-letni Klaebo jest pierwszym biegaczem w historii, który zdobył Kryształową Kulę pomimo absencji w Tour de Ski, a także najmłodszym zawodnikiem, który wygrał Puchar Świata.

W zawodach startowało trzech reprezentantów Polski. Dominik Bury był 70.,  Maciej Staręga 72., a Jan Antolec 73.

Wyniki biegu mężczyzn

Wyniki netto biegu mężczyzn

Dużą Kryształową Kulę za triumf w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata zdobył Johannes Hoesflot Klaebo. Na drugim miejscu sklasyfikowano Dario Colognę, który stracił do triumfatora 119 punktów. Na najniższym stopniu podium stanie Martin Johnsrud Sundby - zwycięzca dwóch poprzednich edycji Pucharu Świata. Czwarty jest Alex Harvey, a piąty Aleksander Bolszunow.

Klasyfikację sprinterów także wygrał Johannes Hoesflot Klaebo. Norweg wyprzedził Włocha Federico Pellegrino i Francuza Lucasa Chanavata. Małą kryształową kulę za dystanse zdobył Dario Cologna. W zestawieniu młodzieżowym dla biegaczy do 23 roku życia zwyciężył Johannes Klaebo, drugi był Aleksander Bolszunow, a trzeci Aleksiej Czerwotkin.