Finał PŚ w Falun: Heidi Weng w opałach? Sprawdź czy Norweżka może stracić kryształową kulę

Fot. Anna Felska

Piątkowe sprinty stylem dowolnym zainaugurują zawody Finału Pucharu Świata w szwedzkim Falun. Na prowadzeniu w klasyfikacji generalnej znajduje się Heidi Weng, ale przewaga Norweżki nie gwarantuje jej drugiej z rzędu kryształowej kuli. Szanse na wyprzedzenie Weng ma bowiem jej rodaczka – Ingvild Flugstad Oestberg.

Heidi Weng jeszcze kilka tygodni temu miała kilkaset punktów przewagi nad swoimi najgroźniejszymi rywalkami i wydawało się, że Norweżce nic nie odbierze drugiej z rzędu kryształowej kuli za triumf w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. 26-letnia biegaczka spory zastrzyk punktowy zawdzięczała swojemu sukcesowi w Tour de Ski, za który zainkasowała 648 pucharowych punktów. Ingvild Flugstad Oestberg, która od samego początku depcze po piętach swojej rodaczce, podczas Touru zdobyła 575 “oczek”.

Druga część sezonu nie była już tak udana dla Heidi Weng. Norweżka po zakończeniu igrzysk olimpijskich w Pjongczangu prezentowała się zdecydowanie poniżej oczekiwań. Liderka Pucharu Świata była 26. w sprincie stylem dowolnym i 5. w biegu na 10 kilometrów stylem klasycznym w Lahti, w Drammen zajęła 25. lokatę w sprincie klasykiem, a na królewskim dystansie w Oslo uplasowała się na odległym 18. miejscu. Oestberg także nie brylowała w Pucharze Świata, ale finiszowała wyżej od swojej rodaczki i odrobiła część strat. W ostatnich startach Weng wywalczyła 78 “oczek”, a Oestberg 124 pucharowe punkty.

Przed ostatnimi zawodami Pucharu Świata w tym sezonie Heidi Weng ma 153 punkty przewagi nad Ingvild Flugstad Oestberg. W Falun do zdobycia będzie 350 “oczek” i to daje szanse wiceliderce klasyfikacji generalnej. Największe znaczenie w kontekście walki o kryształową kulę będzie miał bez niedzielny bieg pościgowy, który zakończy zmagania w sezonie 2017/2018. Za triumf w całym trzydniowym cyklu jest bowiem do zdobycia 200 punktów i to one mogą przesądzić o końcowym zwycięstwie jednej z biegaczek. Iluzoryczne szanse na kryształową kulę ma także Jessica Diggins, ale jej strata do Heidi Weng wynosi 260 “oczek”.

Klasyfikacja generalna Pucharu Świata kobiet

W klasyfikacji generalnej Pucharu Świata mężczyzn na prowadzeniu znajduje się Norweg Johannes Hoesflot Klaebo, który jest na dobrej drodze do zapewnienia sobie pierwszej w karierze kryształowej kuli. 21-letni biegacz, pomimo absencji w prestiżowym cyklu Tour de Ski, ma ponad 200 “oczek” przewagi nad Szwajcarem Dario Cologną i swoim rodakiem Martinem Johnsrudem Sundbim. Jeśli Norweg utrzyma swoją przewagę w Falun, zostanie pierwszym w historii biegaczem, który zdobędzie dużą kryształową kulę bez punktów wywalczonych w Tour de Ski.

Klasyfikacja generalna Pucharu Świata mężczyzn

Źródło: informacja własna

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.