Feralny efekt narciarskiego weekendu. Kilkadziesiąt osób zarażonych koronawirusem

fot. M. Rudzińska

fot. M. Rudzińska

Leena Nurmi, mistrzyni Finlandii w biegu sprinterskim z 2018 roku, przyznała mediom, że zaraziła się koronawirusem. To podczas weekendu w Vuokatti, gdzie miały zostać rozegrane tradycyjne zawody.

Zmagania biegaczy w Vuokatti to już w Finlandii tradycja. Tym razem miały się odbyć w połowie marca. Zostały odwołane z powodu rozprzestrzeniającego się koronawirusa. Decyzja zapadła jednak zbyt późno. Wielu biegaczy dotarło do Vuokatti wcześniej. Przybyło tam wielu zawodników z całego kraju, ale także zagranicy. Byli tam m.in. Włosi.

Biegacze, którzy przybyli do ośrodka narciarskiego, postanowili uczcić zakończenie sezonu. Nie było nic nadzwyczajnego w tym, co wydarzyło się w Vuokatti, ponieważ bary i restauracje były otwarte, a ludzie spędzali sobotnią noc zupełnie normalnie w różnych częściach Finlandii.

– Wiedzieliśmy, że reszta zawodów prawdopodobnie zostanie odwołana i postanowiliśmy spotkać się wśród narciarzy i świętować koniec sezonu – przyznaje Leena Nurmi w rozmowie z Ilta Sanomat. Dla sprinterskiej mistrzyni Finlandii skutkiem imprezowania było zarażenie koronawirusem. Mieszkanka Vuokatti początkowo myślała, że ma objawy grypy. – Tydzień po pojawieniu się pierwszych objawów usłyszałam, że niektórzy uczestnicy imprezy mają zdiagnozowanego koronawirusa – dodaje Nurmi.

Nurmi nie jest bynajmniej jedyną narciarką mieszkającą w Vuokatti, u której zdiagnozowano groźnego wirusa. Według niej, u co najmniej pięciorga innych aktywnych narciarzy, którzy brali udział w tych samych świętach, również potwierdzono zakażenie. Do dziś w Voukatti stwierdzono 30 zarażeń. – To na pewno efekt tego weekendu – podkreśla świadoma Leena.

26-letnia biegaczka zamknęła się teraz w domu i zachęca do tego wszystkich. – Sportowcy powinni postawić wyżej odpowiedzialność społeczną nad siłownię i wspólne treningi – mówi Nurmi. – Jestem zdenerwowana tym, że zarażenie w Voukatti zdiagnozowano tak późno. Ludzi w tym czasie normalnie żyli i przemieszczali się – martwi się Leena.

Źródło: IS.fi

Mateusz Król
Obserwuj