Federica Brignone sportowcem roku we Włoszech

fot. Andrea Miola

Włoska Federacja Sportów Zimowych ogłosiła w piątek ostateczne wyniki plebiscytu na najlepszego sportowca roku 2020. Już wcześniej wiadomo było, że zwycięży w nim kobieta, bowiem w finale znalazły się zeszłoroczna laureatka Dorothea Wierer oraz Federica Brignone. Tym razem nagroda trafiła do Brignone, dla której to pierwsze takie wyróżnienie. 

fot. Andrea Miola

Wybór najlepszego sportowca roku 2020 spośród dyscyplin zimowych we Włoszech z pewnością nie był oczywisty. Zarówno Brignone jak i Wierer mogą pochwalić się zwycięstwem w Pucharze Świata za sezon 2019/2020. Wierer już po raz drugi z rzędu triumfowała w biathlonowej edycji tego cyklu, natomiast Brignone dużą kryształową kulę za wygraną w alpejskim Pucharze Świata odebrała po raz pierwszy.

Głosować na obie zawodniczki można było poprzez wysyłanie wiadomości e-mail na dedykowaną skrzynkę mailową. Poprzedniej zimy alpejka pochodząca z La Salle zwyciężyła nie tylko w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata, ale odniosła także sukces w klasyfikacji slalomu giganta i kombinacji alpejskiej, zajmując w nich pierwsze miejsce. Do tego dołożyła drugie miejsce w supergigancie oraz trzecie w zjeździe i slalomie równoległym, zapisując na swoim koncie także 5 indywidualnych zwycięstw w zawodach Pucharu Świata.

Jak dotąd wyboru najlepszego sportowca FISI (Włoskiej Federacji Sportów Zimowych) dokonano 36 razy, po raz pierwszy w 1985 roku. Przedstawiciele narciarstwa biegowego wygrywali 18 razy, alpejczycy 19 razy i to te dwie dyscypliny dominują w zestawieniu. Po jednym zwycięstwie mają na koncie biathlon, saneczkarstwo i kombinacja norweska.

Źródło: fisi.org