Faworyt sezonu olimpijskiego zmiażdżył rywali w mistrzostwach Japonii

Fot. Bobo

Ryoyu Kobayashi został w ten weekend podwójnymi mistrzem Japonii w skokach narciarskich. Zwycięzca finałowego konkursu Letniego Grand Prix w niemieckim Klingenthal zdominował rywalizację zarówno na normalnym, jak i dużym obiekcie.

Fot. Bobo

Deklasacja Kobayashiego, koniec marzeń Kasaiego

W rywalizacji mężczyzn nie miał sobie równych Ryoyu Kobayashi. Zdobywca Kryształowej Kuli sprzed dwóch lat potwierdził znakomitą dyspozycję podczas tegorocznego lata najpierw triumfując w zmaganiach na mniejszym obiekcie Miyanomiri (HS 100), który dzięki skokom na odległości 92 m oraz 97 m wypracował przewagę 19,1 pkt nad Keiichim Sato (94 m, 89 m) oraz 21,8 pkt nad starszym bratem, Junshiro (93 m, 88,5 m). Kolejne lokaty zajęli Ren Nikkaido, Daiki Ito oraz Hiroaki Watanabe.

Dwa dni później rywalizacja przeniosła się na słynną Okurayamę (HS 137). Tam 24- latek urodzony w Hachimantai po raz kolejny okazał się bezkonkurencyjny, uzyskując 141,5 m (7. belka) oraz 135 m (10. belka). Drugi, ze stratą 18,3 pkt był jego największy konkurent z krajowego podwórka, Yukiya Sato (142 m, 136 m i dwukrotnie 10. belka). Na najniższym stopniu podium ponownie znalazł się wspomniany Junshiro (125 m i 7. belka, 128 m i 10. belka), tracąc do zwycięzcy blisko 40 pkt. Czwarty był Nikaido, piąty Keiichi Sato, a szósty Naoki Nakamura.

W japońskim czempionacie udział wziął także legendarny Noriaki Kasai. 49- latek w obydwu konkursach spisał się jednak bardzo przeciętnie, plasując się dwukrotnie na 22. miejscu, co definitywnie pozbawiło go szans na występ w Pekinie.

Zacięty bój w rywalizacji pań

Wśród kobiet pełną pulę zgarnęła utytułowana Sara Takanashi. W rywalizacji na skoczni normalnej zwyciężczyni 60 pucharowych konkursów po zaciętym boju okazała się lepsza o zaledwie 0,3 pkt od Nozomi Maruyamy oraz Yuki Ito. Z kolei na większym obiekcie, na którym dzisiajsze zmagania posiadały wyłącznie rangę Pucharu NHK, 25- latka ponownie wyprzedziła wspomnianą Ito oraz Yukę Kobayashi. Maruyama z kolei powodu upadku zakończyła rywalizację na 1. serii.

Pełne wyniki rywalizacji na skoczni normalnej (język japoński) >>>

Pełne wyniki rywalizacji na skoczni dużej (język japoński) >>>

źródło: informacja własna