www.facebook.com
www.facebook.com

Minione Mistrzostwa Świata w narciarstwie klasycznym Falun 2015 okazały się sukcesem finansowym dla organizatorów wydarzenia. W planach są kolejne starania o organizacje imprezy rangi mistrzowskiej. 

Organizatorzy policzyli, że przychód w trakcie trwania Mistrzostw Świata w Falun wyniósł 307,7 mln SEK (ok. 33 mln EUR). Za to koszty, które musieli ponieść organizatorzy wyniosły 265,7 mln SEK (ok. 29 mln EUR). Z takiego stanu rzeczy zadowolony jest przewodniczący komitetu organizacyjnego Falun 2015 – Sven von Holst. – Wyniki znacznie przekroczyły nasze oczekiwania. W dniu ceremonii otwarcia Mistrzostw Świata mieliśmy ponad 170 tysięcy sprzedanych biletów. To wtedy uświadomiliśmy sobie, że istnieje potencjał osiągnięcia bardzo dobrego wyniku finansowego. Ilość sprzedanych wejściówek zatrzymała się na liczbie 228 tysięcy. Kwota z ich sprzedaży oraz pieniądze wydane przez kibiców w Szwecji przekroczyły o około 25 mln SEK zakładany przychód. Przypomnijmy, że przygotowania do Mistrzostw Świata w Falun trwały pięć lat.

Co zatem przyczyniło się do sukcesu finansowego Falun 2015? Organizatorzy wskazują takie powody jak: oszczędności przy zakwaterowaniu sportowców, transporcie zespołów, czy duże zainteresowanie Mistrzostwami ze strony sponsorów. – Chciałbym skorzystać z okazji, aby podziękować naszym partnerom za ich istotne wsparcie. Ponadto, chciałbym podziękować szwedzkiemu zespołowi biegaczy i biegaczek narciarskich, którzy swoimi sukcesami przyciągali do Falun kolejnych widzów. Jako ostatnim, ale nie najmniej ważnym, chciałbym podziękować naszym wolontariuszom. Bez nich nie byłoby to możliwe – dziękuję Sven von Holst.

Miasto Falun już myśli o staraniach o organizacje następnych Mistrzostw Świata w narciarstwie klasycznym. – Oczywiście jesteśmy bardzo zadowoleni z dobrego wyniku finansowego Mistrzostw Świata w narciarstwie klasycznym w Falun. Naszym planem jest ponowne goszczenie tej imprezy w ciągu 10-14 najbliższych lat. Mam nadzieję, że ten pozytywny wynik nastroi mieszkańców Falun do organizowania kolejnych imprez na skalę światową – komentuje Jonny Gahnshag, przewodniczący Falun 2015.

W sumie na Mistrzostwa Świata w Falun sprzedało się 228 000 biletów, a na trybunach aren sportowych zasiadło 281 600 widzów. 1 600 wolontariuszy dbało o porządek i komfort kibiców, sportowców i mediów, którzy przybyli do Falun. O medale na Mistrzostwach Świata walczyło 714 sportowców z 57 drużyn.  To wszystko przełożyło się nie tylko na sukces finansowy ale także organizacyjny.

Źródło: fis-ski.com

Mateusz Król
Obserwuj

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.