EYOF 2023. Mamy medal! Polska kontrolerka znowu w akcji. Dyskwalifikacja dla walczących o podium

14:38, 25.01.2023 Łukasz Serba Aktualizacja: 14:59, 25.01.2023

Mamy kolejne dobre wieści ze światowych skoczni. Polscy juniorzy rywalizujący na Zimowym Olimpijskim Festiwalu Młodzieży Europy zdobyli srebrny medal w konkursie drużynowym. Złoto zdobyli Austriacy, a brązowy medal ekipa Niemiec. Zawody odbyły się na normalnym obiekcie w Planicy (HS 102).

Polska ekipa na podium. Agnieszka Baczkowska znów pokazała pazur

Reprezentacja Austrii w składzie Johannes Poelz (98 m, 98,5 m), Simon Steinberger (94,5 m, 94 m), Jakob Steinberger (94 m, 95,5 m) oraz Stephan Embacher (97 m, 96,5 m) odniosła przekonujące zwycięstwo. Tuż za nimi znaleźli się Biało-Czerwoni. Podopieczni Daniela Kwiatkowskiego - Tymoteusz Amilkiewicz (91,5 m, 90 m), Klemens Staszel (86,5 m, 85,5 m), Wiktor Szozda (96,5 m, 95,5 m) oraz Klemens Joniak (94,5 m, 92 m) wywalczyli srebro. Do złotych medalistów stracili jednak aż 86,3 pkt. Brąz, że stratą aż 102.2 pkt, przypadł ekipie niemieckiej. Rywalizowali oni w zestawieniu Lukas Nellenschulte (87 m,87 m), Lasse Deimel (93,5 m, 90,5 m), Alex Reiter (92,5 m, 94 m) oraz  Julian Fussi (93 m, 91 m). Ten drugi został zdyskwalifikowany po swoim pierwszym skoku za nieprzepisowe narty. W trakcie przerwy między seriami karę jednak wycofano.

Tuż za podium sklasyfikowani zostali faworyci do medalu - Słoweńcy. Powodem ich słabszego występu również była dyskwalifikacja. Jej ofiarą padł Nik Heberle, u którego kontrola przeprowadzona przez Agnieszkę Baczkowską wykazała problem z nartami. Piątą pozycję zajęli reprezentanci Czech, a czołową szóstkę zamknęli Norwegowie. W rundzie finałowej wystąpili również Finowie oraz Francuzi.

Rywalizację na pierwszej serii zakończyli Włosi, w szeregach których z tej samej przyczyny co zawodnicy z Niemiec i Słowenii ukarany został Davide Moreschini.