EYOF 2017 bez udziału Austrii i Szwajcarii

fot. eurolympic.org

fot. eurolympic.org
fot. eurolympic.org

Trudna sytuacja polityczna i zbyt duże niebezpieczeństwo – to argumenty jakie przedstawiły władze Swiss Olympic informując, że Szwajcaria nie będzie przez nikogo reprezentowana na zimowej edycji Olimpijskiego Festiwalu Młodzieży Europy w Eruzurm w przyszłym roku. Podobną decyzję podjęli Austriacy.

Szwajcarski Związek Olimpijski w obawie o bezpieczeństwo swoich młodych sportowców postanowił, że nie wyśle do Turcji żadnej delegacji. Powodem takiego postępowania jest napięta sytuacja polityczna. Po uważnym przebadaniu i rozpatrzeniu sprawy stwierdzono, że wyjazd na tę imprezę wiąże się ze zbyt dużym ryzykiem dla zawodników i ich opiekunów.

– Biorąc pod uwagę konflikty i napięcia polityczne w krajach sąsiadujących z Turcją, w Syrii i Iraku Ministerstwo Spraw Zagranicznych wydało ostrzeżenie dotyczące podróży do południowo-wschodniej części Turcji, zalecając w szczególności unikanie wielkich tłumów. W tych okolicznościach uznaliśmy, że wysyłanie delegacji do Eruzurum jest zbyt niebezpieczne i nie chcemy ponosić odpowiedzialności za sportowców i ich rodziców – powiedział Jörg Schild, prezydent Swiss Olympic.

Takiego samego zdania jest austriacki odpowiednik prezydenta Schilda – Nie chcemy być odpowiedzialni za ewentualne krzywdy, jakich mogłaby doznać nasza młodzież podczas podróży do strefy kryzysowej. Biorąc pod uwagę ostatnie wydarzenia, naszym priorytetem musi być bezpieczeństwo sportowców i opiekunów – powiedział prezydent Austriackiego Komitetu Olimpijskiego, Karl Stoss.

W poprzedniej edycji EYOF, która miała miejsce w austriackim Voralbergu i w Liechtensteinie Austriacy zdobyli 13 medali i zajęli 3. miejsce w klasyfikacji medalowej. Szwajcarzy wywalczyli 3 brązowe krążki. Jeszcze przed decyzją narodowego związku olimpijskiego swój udział w festiwalu odwołał związek curlingowy w Szwajcarii.

Olimpijski Festiwal Młodzieży Europy odbędzie się w dniach 11-18 lutego w tureckim Erzurum. Będzie to już 13. edycja tej imprezy. Uczestniczyć w nim mogą zawodnicy w wieku 13-17 lat.

Źródło: kurier.at, skionline.ch

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.