Ester Ledecká laureatką International Matteo Baumgarten Award

fot. Stefan Brending via Wikimedia Commons / CC BY SA

fot. Stefan Brending via Wikimedia Commons / CC BY SA

Czeska narciarka i snowboardzistka – Ester Ledecká – została nagrodzona w tym roku międzynarodową nagrodą Matteo Baumgartnera. Jest ona przyznawana od 1997 roku narciarzom, którzy łączą uprawianie sportu na najwyższym światowym poziomie z edukacją. 

Matteo Baumgarten był młodym, obiecującym narciarzem, który w wieku 21 lat zginął w wypadku samochodowym w 1996 roku. Jego rodzina, chcąc upamiętnić Matteo, postanowiła co roku przyznawać nagrodę jego imienia. Trafia ona do sportowców potrafiących osiągać znakomite wyniki w sporcie i jednocześnie w edukacji. Do tegorocznej nagrody zostało zgłoszonych 24 sportowców, a jej laureatką została Ester Ledecká. Jest to zawodniczka, która świetnie radzi sobie z łączeniem nauki i sportu, ale również jest w stanie pogodzić uprawianie dwóch dyscyplin na bardzo dobrym poziomie. Czeszka już dwukrotnie zwyciężyła w Pucharze Świata w snowboardzie w konkurencjach równoległych, jest również dwukrotną Mistrzynią Świata w snowboardzie: w 2015 roku zdobyła złoty medal za slalom równoległy, a w 2017 wywalczyła złoto w gigancie równoległym. Ledecká startuje także w zawodach w narciarstwie alpejskim. W Pucharze Świata 2016/2017 zajęła 34. miejsce w klasyfikacji zjazdu i 38. w klasyfikacji super G. Wystąpiła na Mistrzostwach Świata w narciarstwie alpejskim w Sankt Moritz. Najwyżej sklasyfikowana była w kombinacji, na 20. miejscu.

W tym roku przyznana została już 21. nagroda Matteo Baumgartena. W przeszłości jej laureatami byli m.in. Tina Maze, Ilka Štuhec, Marie Marchand-Arvier, Tanja Poutiainen, Bernadette Schild czy Ramon Zenhäusern.

Fundatorzy nagrody wraz z Międzynarodową Federacją Narciarską mają nadzieję, że dzięki uhonorowaniu sportowców w ten sposób, inspirują młodych sportowców do realizowania swoich sportowych aspiracji i jednoczesnego studiowania. Nagroda zostanie wręczona 14. maja w Bormio, na spotkaniu Lions Club Bormio.

Źródło: fis-ski.com

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.