Dzień na igrzyskach - 8.02.2022 - wyniki, wydarzenia. Snowboardowe emocje

21:40, 08.02.2022 Stanisław Zyga

We wtorek na igrzyskach w Pekinie poznaliśmy ostateczne rozstrzygnięcia w aż 10 konkurencjach. Największe emocje z udziałem Polaków przeżywaliśmy w snowboardzie. Mogliśmy się także wzruszyć, oglądając, jak swój brązowy medal odbiera Dawid Kubacki.

Screen - Eurosport

Ledecka w innej lidze

Szans medalowych dla Polski upatrywaliśmy przed igrzyskami w osobie Aleksandry Król. Nasza snowboardzistka stanęła we wtorek na starcie rywalizacji w slalomie gigancie równoległym. To widowiskowa konkurencja, w której dwóch zawodników ściga się obok siebie po tym samym stoku. Nasza zawodniczka zajęła 8 miejsce w kwalifikacjach, a potem wygrała swój pojedynek w 1/8 finału. Niestety, w ćwierćfinale trafiła na dominatorkę z Czech, Ester Ledecką. Król mocno zaryzykowała, przez co wypadła z trasy, tracąc szanse na medal. Ledecka potwierdziła swoje umiejętności w półfinale i finale i zdobyła swoje trzecie olimpijskie złoto. Więcej TUTAJ.

Kwiatkowski powalczył

Snowboardowe emocje przeżywaliśmy również w rywalizacji mężczyzn. Dwóch Polaków zdołało przejść kwalifikacje. W 1/8 finału Michał Nowaczyk minimalnie przegrał z Austriakiem, Alexandrem Payerem. Lepiej poradził sobie za to Oskar Kwiatkowski, który w 1/8 finału pokonał Mirko Felicettiego z Włoch. W ćwierćfinale nie poradził sobie jednak ze Słoweńcem, Timem Mastnakiem. W wyścigu finałowym Mastnak został pokonany przez Benjamina Karla i to Austriak został mistrzem olimpijskim. Więcej TUTAJ.

Sprinty dla Szwedki i Norwega

Na trasach biegowych odbyła się dziś rywalizacja sprinterska. W eliminacjach odpadły Polki, Izabela Marcisz, Monika Skinder oraz Weronika Kaleta. Złoto i srebro wywalczyły reprezentantki Szwecji, Jonna Sundling i Maja Dahlqvist. Brązowy medal zdobyła Amerykanka, Jessie Diggins. W rywalizacji panów z dobrej strony pokazał się Maciej Staręga. Polak zajął 26 miejsce w eliminacjach i dzielnie walczył w swoim biegu ćwierćfinałowym, w którym zajął 4 pozycję. Swoją dominację w tej konkurencji potwierdził Johannes Hosflot Klaebo, broniąc tytułu z Pjongczangu. Drugie miejsce zajął Federico Pellegrino z Włoch, a trzecie Rosjanin, Aleksandr Tierientjew. Więcej TUTAJ.

Złoto dla Francji, Austrii i Chin

Na trasach biathlonowych odbył się bieg indywidualny mężczyzn. Zwyciężył Quentin Fillon Maillet. Franuz o prawie 15 sekund wyprzedził Białorusina, Antona Smolskiego. Brązowy medal zdobył Norweg, Johannes Thingnes Boe. Jedyny Polak, Grzegorz Guzik, zajął 49 lokatę. W alpejskim supergigancie triumfował Matthias Mayer z Austrii, broniąc tytułu wywalczonego w Pjongczangu. Podium uzupełnili Amerykanin, Ryan Cochran-Siegle i Aleksander Kilde z Norwegii. Medalowa rywalizacja odbyła się także w widowiskowym big air, konkurencji zaliczanej do narciarstwa dowolnego. Zmagania kobiet wygrała reprezentantka gospodarzy, Eileen Gu. Młoda Chinka to bardzo medialna postać, która znana jest również jako modelka. Srebro zdobyła Tess Ledeux z Francji, a brąz Mathilde Gremaud ze Szwajcarii.

Pozostałe konkurencje medalowe

Na 1500 metrów ścigali się dziś łyżwiarze szybcy. W zawodach, z powodu urazu, nie wystąpił Zbigniew Bródka. Rywalizację tradycyjnie zdominowali Holendrzy. Pierwszy był Kjeld Nuis, a drugi Thomas Krol. Brąz wywalczył Koreańczyk, Kim Min-Seok. Zawody saneczkarskich jedynek wygrała Natalie Geisenberger, która była mistrzynią również w Soczi i w Pjongczangu. Niemka wyprzedziła swoją rodaczkę, Annę Berreiter. Trzecie miejsce zajęła Rosjanka, Tatiana Iwanowa. Medale rozdane zostały również w curlingu. We wtorek zakończyła się rywalizacja par mieszanych, która rozpoczęła się jeszcze przed ceremonią otwarcia igrzysk. W meczu o brąz Szwecja pokonała Wielką Brytanię. W wielkim finale reprezentacja Włoch wygrała 8:5 z Norwegią.

Kubacki z medalem na szyi

Dla Polaków najważniejszym wydarzeniem dnia była jednak ceremonia dekoracji skoczków narciarskich. Swój brązowy medal za konkurs na skoczni normalnej odebrał Dawid Kubacki. Krążek wręczyła mu nasza wybitna kolarka górska, Maja Włoszczowska. To 23 medal dla Polski na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich. W tej chwili mamy 7 medali złotych, 7 srebrnych, a brąz Kubackiego to 9 taki krążek.