Dzień na igrzyskach - 19.02.2022 - wyniki, wydarzenia. Pożegnanie mistrza i walka z mrozem

20:06, 19.02.2022 Stanisław Zyga Aktualizacja: 20:12, 19.02.2022

Sobota była przedostatnim dniem pekińskich igrzysk. Dzisiaj karierę zakończył nasz mistrz olimpijski z Soczi, a jego młodsze koleżanki dzielnie walczyły w łyżwiarskim wyścigu ze startu wspólnego. Nad olimpijskie areny nadciągnął potężny mróz i wiatr, co dało się we znaki przede wszystkim alpejczykom i biegaczom narciarskim. Zapraszamy na podsumowanie dnia.

Screen - Eurosport

Pożegnanie mistrza

Łyżwiarski wyścig ze startu wspólnego był ostatnim w karierze Zbigniewa Bródki. Nasz mistrz olimpijski z Soczi w swoich pożegnalnych zawodach nie spisał się jednak najlepiej. Bródka odpadł w półfinale, a do awansu do finału sporo mu brakowało. W decydującym wyścigu zwyciężył Bart Swings. Belg zdobył dopiero drugie w historii złoto zimowych igrzysk dla swojego kraju. Podium uzupełnili dwaj reprezentanci Korei Południowej. Choć dla Zbigniewa Bródki nie były to udane zawody, to w naszej pamięci i tak na zawsze pozostanie jego wspaniały wyczyn z Soczi. Więcej TUTAJ.

Waleczna Magdalena i upadek Karoliny

Dużo więcej sportowych emocji dostarczyły nam w sobotę młodsze koleżanki Bródki. Magdalena Czyszczoń i Karolina Bosiek awansowały do finału, pokazując świetną, choć kompletnie różną taktycznie, jazdę. Magdalena odrywała się od stawki w trakcie wyścigu, by zdobywać premie punktowe, gdyż na finiszu nie miałaby szans ze świetnymi sprinterkami. Z kolei Karolina cały wyścig jechała w grupie, aby wywalczyć awans na ostatnich metrach. W biegu finałowym nasze zawodniczki nie powalczyły jednak o medale. Czyszczoń nie wytrzymała mocnego tempa rywalek, a dobrze jadąca Bosiek przewróciła się kilka okrążeń przed metą. Swoje trzecie złoto w Pekinie wywalczyła Holenderka, Irene Schouten. Więcej TUTAJ.

Wielkie mrozy

Z powodu mrozu i wiatru skrócony został królewski bieg mężczyzn na 50 kilometrów. Zamiast tego dystansu panowie mieli do przebiegnięcia zaledwie 28,4 kilometra. Zwyciężył Aleksander Bolszunow, zdobywając swoje trzecie złoto podczas tegorocznych igrzysk. Drugie miejsce zajął jego rodak, Iwan Jakimuszkin, a trzecie Simen Hegstad Kruger z Norwegii. Dominik Bury zajął 30 pozycję, a  Mateusz Haratyk był 50. To był ostatni bieg mężczyzn w Chinach, a przed nami jeszcze niedzielna rywalizacja kobiet na 30 kilometrów. Trudne warunki dały się także we znaki narciarzom alpejskim. Ich zawody drużynowe zostały przesunięte na niedzielę.

Medale na lodzie

W łyżwiarskiej rywalizacji par sportowych najlepsi okazali się przedstawiciele gospodarzy. Sui Wenjing i Han Cong zdobyli złoto, wyprzedzając dwie pary, reprezentujące Rosyjski Komitet Olimpijski. Na lodzie rywalizowali także Szwedzi oraz Brytyjczycy, walcząc o olimpijskie złoto w curlingu. Ostatecznie lepsi okazali się ci pierwsi, pokonując swoich rywali 5:4. Ich koledzy z drużyny hokejowej poradzili sobie dużo gorzej, przegrywając w meczu o trzecie miejsce ze Słowakami. Jutro wielki finał, pomiędzy Finlandią, a Rosyjskim Komitetem Olimpijskim.

Pozostałe rozstrzygnięcia i końcówka igrzysk

Rywalizację bobslejowych dwójek zdominowały Niemki. Złoto zdobyły Laura Nolte i Deborah Levi, wyprzedzając swoje rodaczki oraz trzecie Amerykanki. Medale rozdano dziś także w halfpipie, konkurencji należącej do narciarstwa dowolnego. Mistrzem olimpijskim w rywalizacji mężczyzn został Nowozelandczyk, Nico Porteous. Podium uzupełnili Amerykanie, David Wise i Alex Ferreira. Jutro niedziela, czyli ostatni dzień igrzysk. Ostateczne rozstrzygnięcia zapadną w pięciu konkurencjach: zawodach drużyn w narciarstwie alpejskim, bobslejowych czwórkach mężczyzn, królewskim biegu pań na 30 km, curlingu kobiet oraz w wielkim finale męskiego turnieju hokejowego.