Duży ścisk w czołówce klasyfikacji generalnej biathlonistek. Kto liderem przed MŚ w Pokljuce?

Fot. © Manzoni/IBU.

Marte Olsbu Roiseland i Johannes Boe są na prowadzeniu klasyfikacji generalnej Pucharu Świata przed mistrzostwami globu w Pokljuce. 30-letnia Norweżka ma się jednak czego obawiać – i Tiril Eckhoff, i Hannę Oeberg wyprzedza bowiem o mniej niż 10 puntów. Najwyżej z polskich zawodników plasuje się Monika Hojnisz-Staręga. 

Fot. © Manzoni/IBU.

Przed rywalizacją o medale mistrzostw globu w Pokljuce bardzo ciekawie prezentuje się sytuacja w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata pań. Na prowadzeniu z dorobkiem 625 punktów znajduje się Marte Olsbu Roiseland. 30-letnia Norweżka ma jednak tylko 8 punktów przewagi nad swoją koleżanka z reprezentacji Tiril Eckhoff oraz 9 nad Szwedką Hanną Oeberg. Gdyby jednak teraz odjęto najgorsze rezultaty, to zestawienie prezentowałyby się następująco: 1. byłaby Eckhoff z 570 punktami na koncie (-47), 2. Oeberg (531 pkt,-85), a dopiero 3. Olsbu Roiseland (528,-97).

Czwarte miejsce w klasyfikacji generalnej zajmuje Dorothea Wierer. Włoszka ma jednak już 116 punktów straty do norweskiej rywalki. Piątkę zamyka znakomita w ostatnich startach Lisa Theresa Hauser, która ma na swoim koncie 490 oczek. Takim samym dorobkiem punktowym może się pochwalić szósta Franziska Preuss. W dziesiątce plasują się również siódma Dzinara Alimbekava, liderka zestawienia u-25, ósma Elvira Oeberg, dziewiąta Anais Chevalier-Bouchet i dziesiąta Marketa Davidova.

W Pucharze Świata do tej pory zostały sklasyfikowane cztery reprezentantki Polski. 38. z dorobkiem 115 punktów jest Monika Hojnisz-Staręga, 65. Kamila Żuk (25 pkt), 72. Anna Mąka (15), a 77. Kinga Zbylut (8).

klasyfikacja generalna biathlonistek

U panów sytuacja wygląda inaczej. W walce o Kryształową Kulę, jak się wydaje, pozostało dwóch biathlonistów. Liderem klasyfikacji generalnej cyklu z dorobkiem 709 punktów jest Johannes Boe, który po startach w Anterselvie powiększył swoją przewagę nad Sturlą Laegreidem. W tym momencie różnica między Norwegami wynosi 64 punkty. Przy odjęciu czterech najgorszych zdobyczy punktowych pierwsze miejsce utrzymałby Johannes. Zgromadziłby 592 oczka i wyprzedził liderka klasyfikacji do lat 25 o 45 punktów.

Kolejny z reprezentantów Norwegii Tarjei Boe, który zajmuje trzecie miejsce, traci już do swojego brata 143 punkty. Jego przewaga z kolei nad czwartym Johannesem Dale wynosi z kolei 21 pkt. Na piątej pozycji z dorobkiem 506 oczek plasuje się najlepszy z Francuzów Quentin Fillon Maillet. Szóste miejsce w klasyfikacji generalnej zajmuje Sebastian Samuelsson, siódme Emilien Jacquelin, a ósme Martin Ponsiluoma. W czołowej dziesiątce znajdują się również Jakov Fak oraz Lukas Hofer.

Wśród podopiecznych Andersa Bratliego dwaj zawodnicy zostali do tej pory sklasyfikowani. 82. jest Grzegorz Guzik, który wywalczył dwa punkty. Cztery lokaty niżej z jednym oczkiem plasuje się Andrzej Nędza-Kubiniec.

klasyfikacja generalna biathlonistów