Duży awans Hojnisz-Staręgi w klasyfikacji generalnej PŚ. Boe i Olsbu Roiseland poważnie zagrożeni

fot. Mateusz Król

Monika Hojnisz-Staręga awansowała do czołowej czterdziestki klasyfikacji generalnej Pucharu Świata po bardzo dobrym weekendzie w Oberhofie. Liderką w tym zestawieniu niezmiennie jest Marte Olsbu Roiseland. U panów cały czas liderem cyklu pozostaje Johannes Boe. Niewiele jednak traci do niego Sturla Laegreid. 

fot. Mateusz Król

Marte Olsbu Roiseland po kolejnym bardzo solidnym weekendzie pucharowych zmagań pozostała liderką klasyfikacji generalnej cyklu z dorobkiem 509 punktów. Na drugie miejsce wskoczyła jej koleżanka z reprezentacji Tiril Eckhoff, która znakomicie spisywała się podczas indywidualnej rywalizacji w Oberhofie. 30-latka zgarnęła bowiem dwa zwycięstwa. Jej strata do Olsbu Roiseland w walce o Kryształową Kulę wynosi 43 punkty. To niedużo, biorąc pod uwagę, że aż cztery najgorsze występy zostaną skreślone na koniec sezonu. Tiril dwukrotnie w ogóle nie punktowała, a Marte najniżej była dwudziesta czwarta i siódma. Co więcej – w tym momencie to Eckhoff sięgnęłaby po triumf za sezon 2020/2021.

Na trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej spadła Hanna Oeberg. Szwedka, która na początku sezonu była na pierwszym miejscu, traci teraz do norweskiej rywalki tyle samo oczek, co wiceliderka. Dużo więcej, bo aż 130 punktów, traci już młodsza siostra Hanny – Elvira. Czwarta zawodniczka klasyfikacji generalnej jest równocześnie liderką zmagań u-25. Piątkę zamyka Białorusinka Dzinara Alimbekava. Marte Olsbu Roiseland ma nad nią przewagę 154 punktów.

Szósta jest Dorothea Wierer, siódma Franziska Preuss, ósma Lisa Theresa Hauser, dziewiąta Marketa Davidova, a dziesiąta Anais Chevalier-Bouchet. Duży awans zaliczyła Monika Hojnisz-Staręga. Polka po solidnym występie podczas pierwszego z dwóch weekendów w Oberhofie awansowała z 49. na 35 pozycję. Pamiętajmy jednak, że liderka kadry Michaela Greisa za tydzień nie wystartuje. 61. miejsce zajmuje Kamila Żuk (23 punkty), a 74. Kinga Zbylut (1).

Klasyfikacja generalna biathlonistek

522 punkty zgromadził lider klasyfikacji generalnej Pucharu Świata biathlonistów Johannes Boe. Norweski dominator musi jednak się za siebie uważnie oglądać. Drugi Sturla Laegreid traci do niego tylko 41 punktów. Rewelacji sezonu 2020/2021 zostaną odrzucone takie rezultaty jak miejsce 18. czy 22. Johannes najniżej był 7. i 8. U panów sytuacja wygląda wręcz tak samo jak u pań. Gdyby sezon zakończył się w tym momencie, Kryształową Kulę zdobyłby obecnie drugi, a nie pierwszy zawodnik tej zimy. Boe może czuć się poważnie zagrożony, tym bardziej, że ostatnio w Obehofie zmagał się ze sporymi problemami na strzelnicy.

Lagreid może w tym momencie pochwalić się także plastronem lidera klasyfikacji do lat 25. Trzecią i czwartą lokatę w wyścigu o Kryształową Kulę zajmują kolejni Norwegowie. Na podium plasuje się obecnie Johannes Dale (434 punkty), a tuż za nim klasyfikowany jest Tarjei Boe (423). Piątkę zamyka najlepszy z reprezentantów Szwecji Sebastian Samuelsson (403). Szósty jest Emilien Jacquelin, siódmy Martin Ponsiluoma, ósmy Quentin Fillon Maillet, dziewiąty Jakov Fak, a czołową dziesiątkę zamyka Fabien Claude. Najlepszy z Polaków Grzegorz Guzik do tej pory zgromadził dwa oczka i plasuje się na siedemdziesiątej drugiej lokacie.

Klasyfikacja generalna biathlonistów

Źródło: informacja własna

Obserwuj