Drugie zwycięstwo Charlotte Kalli i dominacja Rosjan w Gaellivare

fot. Irek Trawka

fot. Irek Trawka

Charlotte Kalla odniosła drugie zwycięstwo w zawodach Pucharu FIS w Gaellivare. Po wczorajszym triumfie na 5 kilometrów stylem dowolnym dziś Szwedka wygrała na dystansie 10 kilometrów klasykiem. Wśród mężczyzn triumfował Aleksander Bolszunow.

Wczorajszy występ na dystansie 5 kilometrów stylem dowolnym pokazał, że Charlotte Kalla jest w bardzo dobrej formie i z pewnością będzie liczącą się postacią rozpoczynającego się za tydzień sezonu. Szwedka dobrą dyspozycję potwierdziła również dziś, bowiem wygrała bieg na dystansie 10 kilometrów stylem klasycznym i to ze znaczną przewagą. Dwukrotna mistrzyni olimpijska prowadziła w Gaellivare od pierwszego punktu pomiaru i stopniowo powiększała swój zapas czasowy nad rywalkami. Ostatecznie Kalla minęła linię mety z czasem 27:55,2, wyprzedzając Julię Czekaliewą o 17 sekund. Trzecie miejsce zajęła kolejna z reprezentantek Rosji – Natalia Neprajewa (+40,9 sek). Tuż za podium, ale ze sporą stratą do czołowej trójki, finiszowała Masako Ishida.

W Gaellivare po raz pierwszy w tym sezonie wystartowała także Stina Nilsson, ale nie był to zbyt udany start. Młoda Szwedka zakończyła bieg na 7. miejscu i przegrała z Kallą o minutę i 20 sekund.

W sobotę wystartowała tylko jedna reprezentantka Polski – Martyna Galewicz. Biegaczka zajęła jednak odległe 63. miejsce w stawce 69 zawodniczek.

Wyniki biegu kobiet

Bieg mężczyzn był popisem rosyjskich biegaczy, którzy zajęli wszystkie miejsca na podium. Zwycięstwo odniósł, dość niespodziewanie, najmłodszy z nich, czyli Aleksander Bolszunow. 21-letni mistrz świata młodzieżowców z Park City pokonał dystans 15 kilometrów w czasie 37:13,0, a triumf zapewnił sobie dosłownie na ostatnich metrach, bowiem na punkcie pomiaru po 14,6 km prowadził jeszcze Maksim Wylegżanin. Ostatecznie 35-letni biegacz przegrał ze swoim kolegą z kadry o sekundę.

Na najniższym stopniu podium stanął w sobotę Aleksiej Czerwotkin (+5,1 sek). Czwarty był Aleksiej Połtoranin, piąty Szwajcar Dario Cologna, a szósty kolejny reprezentant Rosji – Aleksiej Witsenko.

Na dystansie 15 kilometrów klasykiem swoich sił spróbowali także reprezentanci Polski. Dominik Bury był 80., a Jan Antolec 82.

Rosjanie – podobnie jak wczoraj – zdominowali zawody w Gaellivare. W czołowej dziesiątce było aż siedmiu biegaczy z tego kraju.

Wyniki biegu na 15 kilometrów mężczyzn

Źródło: informacja własna

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.