Drastyczne cięcia finansowe w fińskich skokach, najwięcej na biegi

fot. Irek Trawka

fot. Irek Trawka

Fińskie skoki narciarskie od kilku lat przeżywają ogromny kryzys. Miniony sezon był dla nich nieco bardziej udany, ale mimo to federacja postanowiła uciąć koszty finansowania aż o 30 procent.

Od wielu lat Finowie nie mogą chwalić się ogromnym budżetem przeznaczanym na skoki narciarskie. Na miniony sezon, w którym byli gospodarzami mistrzostw świata w Lahti, wydano 650.000 euro. Zatrudniono nowego trenera, którym został Austriak Andreas Mitter. Na przestrzeni całego sezonu można jednak było zauważyć nieznaczną poprawę w osiągnięciach fińskich skoczków. Podczas czempionatu w obu konkursach indywidualnych mieli przynajmniej dwóch skoczków w czołowej trzydziestce a podczas konkursu drużynowego zajęli szóste miejsce. Zwłaszcza na ten ostatni wynik nikt przed rokiem by nie postawił. Mimo wszystko federacja postanowiła uciąć finansowanie skoków w swoim kraju o 30%. Na kadrę biegaczy narciarskich Suomi przeznaczają blisko 2 miliony euro. I tak 10% mniej niż przed rokiem.

Zdaniem dyrektora sportowego Miki Kulmaly, mniejsza kwota wsparcia najbardziej uderzy w dolne struktury, takie jak kluby. Finom najbardziej zależy na zagwarantowaniu godnych warunków drużynie narodowej. Trzeba jednak zwrócić uwagę, że takie działanie uderza absolutnie w rozwój. Brak pieniędzy w klubach skutkować będzie rezygnacją ze sportu wielu młodych adeptów skoków. – Chodzi o to, że przyszły sezon jest bardzo ważny. Nie możemy ryzykować. W biegach narciarskich ryzyko stracenia pieniędzy jest dużo mniejsze niż w przypadku skoków. Trzeba w ten sposób analizować wszystko – tłumaczyli działacze Fińskiego Związku Narciarskiego. Przyszły sezon to oczywiście Igrzyska w Pjongczang. Związek nie widzi szans na powodzenie skoczków i stąd głównie stawia na biegi. – To wszystko uderzy w młodych skoczków. Z takimi finansami nie ma szans na poprawę sytuacji skoków w naszym kraju – skomentował decyzję Janne Ahonen.

Źródło: Yle.fo / Is.fi

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: