Dominacji Johaug ciąg dalszy, Frida Karlsson zrewanżowała się Ebbie Andersson

20:21, 22.11.2020 Daniel Topczewski Aktualizacja: 20:22, 22.11.2020

Niedzielne biegi dystansowe na 10 i 15 kilometrów stylem dowolnym zakończyły trzydniowe zawody w Bruksvallarnie i Beitostoelen, będące premierą sezonu w Szwecji i Norwegii. Z kolejnego triumfu cieszyła się dziś Therese Johaug, natomiast w pojedynku dwóch szwedzkich talentów lepsza tym razem była Frida Karlsson.

Bruksvallarna:

Zawody w Bruksvallarnie rozpoczęły się już z samego rana, a jako pierwsze do walki o zwycięstwo przystąpiły panie, które rywalizowały dziś na dystansie 10 km stylem dowolnym. Bieg ten miał być kolejnym starciem między Fridą Karlsson, a Ebbą Andersson. Obie zawodniczki stoczyły więc korespondencyjny pojedynek, z którego zwycięsko wyszła tym razem młodsza ze Szwedek, prowadząca od drugiego punktu pomiaru. Drugie miejsce, ze stratą niespełna dziesięciu sekund, zajęła Andersson, która zaczęła nieco wolniejszym tempem, ale potem stopniowo zbliżała się do swojej koleżanki z kadry. Ostatecznie młodej Szwedce zabrakło czasu, aby odrobić całą stratę do triumfatorki.

Trzecie miejsce zajęła Maja Dahlqvist, która przegrała z Karlsson o siedemnaście sekund. Czwarta była Moa Lundgren (+56,7 sek), piąta Jonna Sundling (+1:00,2 min), a na szóstej pozycji sklasyfikowano Emmę Ribom (+1:10 min).

Wyniki biegu kobiet na 10 km stylem dowolnym

W rywalizacji mężczyzn na dystansie 15 kilometrów stylem łyżwowym doszło do małej niespodzianki. Zawody wygrał 20-letni William Poromaa, który tym występem potwierdził swoją dobrą dyspozycję z piątku. Młody Szwed na prowadzenie wyszedł mniej więcej w połowie dystansu i nie oddał pierwszej pozycji aż do mety, którą minął z czasem 34:48,40 min. Na drugim miejscu sklasyfikowano Johana Haeggstroema (+21,5 sek), a na trzecim Axela Ekstroema (+25,9 sek). Tuż za podium uplasował się jeden z najbardziej doświadczonych zawodników w stawce - Calle Halfvarsson. Szwed do podium stracił pięć sekund.

Wyniki biegu mężczyzn na 15 km stylem dowolnym

Beitostoelen:

W Beitostoelen biegacze i biegaczki rywalizowali na takich samych dystansach, jak w Bruksvallarnie, czyli na 10 i 15 kilometrów stylem dowolnym. Zawody - odwrotnie niż wczoraj - rozpoczęli panowie, którzy wystartowali o godzinie 11:30. Bieg zakończył się zwycięstwem doświadczonego Hansa Christera Holunda, który na prowadzenie wyszedł w granicach dziesiątego kilometra. Mistrz świata z Seefeld finiszował z czasem 32:36,20 min. Drugiego miejsce zajął trzykrotny złoty medalista mistrzostw świata juniorów Harald Oestberg Amundsena, który stracił do Holunda dwadzieścia jeden sekund. Trzeci był Sjur Roethe (+32 sek), a czwarty Jon Rolf Skamo Hope (+39,3 sek). Na piątej pozycji sklasyfikowano Chrisa Andre Jespersena, a na szóstej Ole Bruvolla.

W czołowej dziesiątce znaleźli się jeszcze Martin Loewstroem Nyenget, Haavard Moseby, Didrik Toenseth i Andrew Musgrave.

Wyniki biegu mężczyzn w Beitostoelen

Bieg kobiet, zgodnie z oczekiwaniami, wygrała Therese Johaug. Najlepsza zawodniczka ostatnich lat prowadziła od pierwszego punktu pomiaru i stopniowo powiększała przewagę nad konkurentkami. Obrończyni Kryształowej Kuli minęła linię mety z czasem 23:20,60 min, potwierdziła swoje wysokie aspiracje i udowodniła, że kryzys formy jest już dla niej tylko złym wspomnieniem. Na kolejnych pozycjach doszło do zmiany względem wczorajszego biegu. Drugie miejsce zajęła dziś bowiem Heidi Weng (wczoraj trzecia), która przegrała z Johaug o 36 sekund. Na najniższym stopniu podium stanęła z kolei najmłodsza z norweskich zawodniczek kadry A - Helene Marie Fossesholm (wczoraj druga). 19-latka straciła do swojej rodaczki niewiele ponad pięćdziesiąt sekund.

Tuż za czołową trójką sklasyfikowano Karoline Simpson-Larsen (+58,6 sek), a na piątej pozycji uplasowała się Anne Kjersti Kalvaa (+1:18,7 min). Szósta była Magni Smeedas, siódma Marte Skaanes, a ósma Lotta Udnes Weng. Czołową dziesiątkę zamknęły Mathilde Myhrvold i Tiril Udnes Weng.