Dominacja Kristy Parmakoski w Finlandii, sprinty w Norwegii dla Krogha i Lotty Udnes Weng

22:18, 01.02.2019 Daniel Topczewski

Krista Parmakoski nie miała żadnych problemów z odniesieniem zwycięstwa w biegu na dystansie 10 kilometrów stylem klasycznym podczas mistrzostw Finlandii. Złoto wśród mężczyzn wywalczył Ristomatti Hakola. W Norwegii rywalizowano dziś w sprintach, które padły łupem Lotty Udnes Weng i Finna Haagena Krogha.

Biegi na 10 i 15 kilometrów stylem klasycznym były pierwszą konkurencją mistrzostw Finlandii rozgrywanych w Imatrze. Rywalizację kobiet z dużą przewagą nad rywalkami wygrała Krista Parmakoski, która prowadziła od pierwszego punktu pomiaru czasu. Finka zameldowała się na mecie z wynikiem 26:31,8 i wywalczyła ósmy tytuł mistrzyni kraju w swojej karierze. Na drugiej pozycji sklasyfikowano Kerttu Niskanen (+53,6 sek). 30-latka w tym sezonie jest daleka od swojej optymalnej dyspozycji, ale mimo to podczas krajowego czempionatu dołożyła kolejny srebrny krążek.

Zaciętą walkę o ostatnie miejsce na podium stoczyły Anita Korva, Laura Mononen i Riitta-Liisa Roponen. Ostatecznie zwycięsko z tej konfrontacji wyszła fińska juniorka (trzykrotna medalistka zakończonych niedawno MŚJ), która zanotowała czas gorszy o 1:08,6 min. Czwarta była Mononen (+1:09), a piąte miejsce zajęła doświadczona Roponen (+1:09,3).

Wyniki biegu kobiet - mistrzostwa Finlandii

Bieg mężczyzn wygrał Ristomatti Hakola, który był głównym kandydatem do złota po wycofaniu się z rywalizacji Iivo Niskanena. 27-letni Fin, podobnie jak Parmakoski, prowadził od pierwszego punktu pomiaru czasu i stopniowo powiększał swoją przewagę, dzięki czemu zdobył piąty tytuł mistrza kraju. Na mecie wyniosła ona 27 sekund nad Perttu Hyvarinenem i ponad 55 nad Anssim Pentsinenem. Tuż za podium finiszował Matti Heikkinen, który stracił do triumfatora minutę i dwie sekundy.

Wyniki biegu mężczyzn - mistrzostwa Finlandii

Drugi dzień swojego krajowego czempionatu mieli dziś Norwegowie. Biegacze z Kraju Fiordów tym razem rywalizowali w sprintach stylem dowolnym. Złoto w tej konkurencji wśród kobiet wywalczyła, dość niespodziewanie, Lotta Udnes Weng. Norweżka w ostatnich tygodniach prezentowała wysoką formę, ale faworytką biegu wydawała się być Maiken Caspersen Falla, która musiała się zadowolić brązowym medalem. Między Weng a Fallą znalazła się także utalentowana Kristine Stavaas Skistad, dla której to pierwszy krążek mistrzostw Norwegii.

Wyniki sprintu kobiet - mistrzostwa Norwegii

Sprint mężczyzn wygrał Finn Haagen Krogh. Norweg wykorzystał nieobecność Johannesa Hoesflota Klaebo, który wycofał się przed rozpoczęciem zawodów. Krogh był najlepszy już w eliminacjach, a w kolejnych biegach tylko potwierdził dobrą dyspozycję, chociaż w finale musiał się sporo napracować, aby obronić się przed atakami Sindre Bjoernestada Skara. Obu biegaczy na mecie dzieliło zaledwie 0,02 sek. Brązowy medal wywalczył Haavard Solaas Taugboel (+1,77 sek).