Dmitrij Dubrovskiy nowym Prezesem Rosyjskiej Federacji Skoków Narciarskich i Kombinacji Norweskiej!

Kilka dni temu, na stanowisku Prezesa Rosyjskiej Federacji Skoków Narciarskich i Kombinacji Norweskiej nastąpiła zmiana. Ze stanowiskiem pożegnał się Aleksander Uwarow, a jego miejsce zajął urodzony 5. 07. 1974 r. w St.Petersburgu, były kombinator norweski jak i trener tej dyscypliny – Dmitrij Dubrovskiy. Z Federacją Dubrovskiy związany jest od 2010 r.

Jak sam mówi w wywiadzie dla FIS Ski Jumping, sport ma we krwi:

“-Byłem kombinatorem norweskim. Mój ojciec był trenerem kadry narodowej w kombinacji jeszcze w czasach sowieckich (w różnych okresach pomiędzy 1972 a 1995 rokiem), min. podczas Igrzysk w Innsbrucku (1976) czy Lillehammer (1994), gdzie również startowałem. Nie miałem szans zająć się szachami, piłką nożną czy tenisem, które bardzo lubię.”

W następnej części wywiadu nowy Prezes Rosyjskiej Federacji opowiada o celach skoczków na następne sezony, zaznaczając, że zwycięstwa nie są ich celem nadrzędnym:

“-Już na samym początku chciałbym zaznaczyć, że zwycięstwa nie są naszym nadrzędnym celem, celem samym w sobie; ale tak, uważam, że w przyszłości z pewnością istnieje taka możliwość; tak samo jak uplasowanie się naszej drużyny w czołowej szóstce konkursu drużynowego. Krok po kroku powinniśmy zbliżać się do światowej czołówki, zobaczymy. Lepsze wyniki zapewnią zawodnikom motywację i poprawią wiarę w siebie, co z kolei pomoże osiągnąć jeszcze lepsze rezultaty. Czas pokaże, jak daleko nam jeszcze do tego celu. Na chwilę obecną uważam, że naszym głównym celem na najbliższy sezon jest regularne plasowanie się w czołowej dziesiątce konkursów indywidualnych i szóstce w konkursie drużynowym, zarówno podczas zawodów pucharu świata jak i Mistrzostw Świata w Falun. Ale to są zaledwie moje oczekiwania, nasz nowy sztab szkoleniowy z Zupanem i Chizowem w kadrze A, oraz Jiroutkiem i Chicherinem w kadrze B nie wypowiadał się jeszcze na temat zakładanych celów. Obydwie kadry rozpoczęły już przygotowania do sezonu letniego przed pierwszymi zawodami pucharu kontynentalnego w Kranj (SLO) i wspólnie trenują w Czajkowskim, potem od 21 czerwca w Tagile.”

Dmitrij Dubrovskiy bardzo wysoko ocenia organizacje Igrzysk Olimpijskich w Sochi. Uważa on, że przyczyniły się one do wzrostu zainteresowania sportem zimowym w Rosji. Przedstawił również plan wykorzystania obiektów sportowych na najbliższe lata:

“-Oczywiście było to wydarzenie bardzo ważne dla całego kraju, szczególnie biorąc pod uwagę, że zaczynaliśmy od całkowitego zera oraz sytuację pogodową (dodatnie temperatury, problemy z zaśnieżeniem i utrzymaniem obiektów). A wszystko bez wystarczającego doświadczenia na polu organizacji wielkich międzynarodowych imprez narciarskich – mówię tu zarówno o ochronie, logistyce, transporcie czy choćby zasobach ludzkich. Nie ma wątpliwości, że Igrzyska w Soczi znacznie wpłynęły na popularność skoków narciarskich i kombinacji norweskiej w Rosji. Nie udało mi się na przykład zakupić biletów wstępu dla znajomych, wszystkie zostały sprzedane, a większość publiczności stanowili Rosjanie. Mam nadzieje, że Igrzyska pomogą nam również zaangażować w sport młode pokolenia, szczególnie, że mamy teraz wspaniałe obiekty treningowe w kraju. Zrobię co w mojej mocy, aby nasz sport rozwijał się nadal w miejscach tradycyjnie związanych z narciarstwem klasycznym.  

-Planujemy również organizację zawodów krajowych w obydwu dyscyplinach, głównie latem i jesienią. Jak pewnie się orientujecie, produkcja śniegu w Soczi jest bardzo kosztowna. Obiekty będą udostępniane również kadrom regionalnym i poszczególnym klubom. Jeśli chodzi o imprezy międzynarodowe, rozważamy możliwość organizacji zawodów letniego Grand Prix i pucharu kontynentalnego zarówno w skokach jak i w kombinacji. Zobaczymy jak będzie układała się nasza sytuacja finansowa.”

FOTO i Źródło: fis-ski.com, berkutschi.com

Agnieszka Białek

Mateusz Król
Obserwuj

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.