Dawid Kubacki z medalem olimpijskim! Ryoyu Kobayashi ze złotem

13:41, 06.02.2022 Aleksandra Kuzioła Aktualizacja: 14:12, 06.02.2022

Dawid Kubacki zdobył brązowy medal igrzysk olimpijskich! W konkursie na skoczni normalnej Polaka wyprzedzili tylko Ryoyu Kobayashi, który sięgnął po pierwszy w karierze złoty krążek i srebrny medalista, Manuel Fettner. Szóste miejsce zajął Kamil Stoch.

Na półmetku liderem był Ryoyu Kobayashi. Wicelider klasyfikacji generalnej Pucharu Świata miał 6,2 punktu przewagi nad zajmującym drugie miejsce Peterem Prevcem. Wirtualne podium uzupełniał Kamil Stoch. Do drugiej rundy awansowali wszyscy czterej reprezentanci Polski. Dawid Kubacki był ósmy, Piotr Żyła dwudziesty siódmy, a Stefan Hula dwudziesty trzeci.

Kubacki doleciał do podium

Po skoku na 103 metra Dawid Kubacki objął prowadzenie w drugiej serii olimpijskiego konkursu. Po nim swoje próby oddali Danil Sadreev i Constantin Schmid, jednak nie udało im się utrzymać pozycji zajmowanych na półmetku. Doskonałą dyspozycję potwierdził za to Manuel Fettner. Austriak wylądował na 104. metrze i wyprzedził Polaka o 4,9 punktu. Przed czołową trójką pierwszej serii swoją próbę oddał jeszcze Jewgienij Klimow, jednak zakończył konkurs na piątej lokacie.

Miejsca w pierwszej trójce nie utrzymał Kamil Stoch, który przy złych warunkach skoczył 97,5 metra i został sklasyfikowany na szóstym miejscu. Przedostatni wystartował Peter Prevc. Jego finałowe 99,5 metra dało mu notę o pół punktu niższą od rezultatu Polaka. Wiadomym już było, że Kubacki skończy konkurs na podium. Finałową serię zamknął Ryoyu Kobayashi, który uzyskał 99,5 metra. Tym samym Japończyk dołożył do swojego dorobku pierwszy złoty medal imprezy mistrzowskiej, wyprzedzając o 4,2 punktu Manuela Fettnera. Brąz zdobył Dawid Kubacki.

Faworyci zawiedli

Po swoim skoku w czołówce utrzymywał się Marius Lindvik, który na półmetku był dopiero siedemnasty. Próba na 102,5 metra dała mu awans o dziesięć pozycji i finalnie najlepszy z Norwegów został sklasyfikowany na siódmej lokacie. Lider klasyfikacji generalnej Pucharu Świata, Karl Geiger, także awansował po swoim drugim skoku. Na półmetku Niemiec był dwudziesty pierwszy, a konkurs zakończył na piętnastym miejscu. Po finałowej próbie zdyskwalifikowany został Halvor Egner Granerud.

Na dwudzieste pierwsze miejsce awansował Piotr Żyła (99 m), a na dwudzieste szóste spadł Stefan Hula (93,5 m).

Przed skoczkami jeszcze jeden konkurs na obiekcie normalnym. W poniedziałek, 7 lutego, zostanie rozegrana rywalizacji drużyn mieszanych. Jej początek jest zaplanowany na 12:45.