Dawid Kubacki wygrał Memoriał Olimpijczyków w Szczyrku

fot. M. Rudzińska

fot. M. Rudzińska

Pierwsze zawody z udziałem czołowych polskich skoczków od momentu ogłoszenia pandemii koronawirusa już za nami. Na skoczni w Szczyrku (HS 104) triumfował zwycięzca ostatniego Turnieju Czterech Skoczni – Dawid Kubacki, o punkt przed Kamilem Stochem.

Tegoroczny Memoriał Olimpijczyków rozgrywano w kilku kategoriach wiekowych, ale największe zainteresowanie budziła kategoria Open. W konkursie na skoczni Skalite udział wzięła cała kadra A, a także wszyscy zawodnicy powołani przez Michala Dolezala na zawody inaugurujące cykl Letniej Grand Prix w Wiśle.

W pierwszej serii Kubacki przeskoczył rozmiar skoczni o 3.5 metra (107.5 m), co dało mu równo punkt przewagi nad Kamilem Stochem (106 m). Trzecie miejsce, ze stratą dziesięciu punktów do trójki liderów, zajmował Piotr Żyła (102.5 m). Decydująca seria przyniosła jednak zmianę na najniższym stopniu podium – doświadczony wiślanin nie przekroczył nawet stu metrów (98.5 m), co wykorzystał Klemens Murańka (104 m + 105.5 m). Kubacki i Stoch osiągnęli zaś identyczną notę, więc o sukcesie Dawida zadecydował pierwszy skok. Czołową piątkę uzupełnił Tomasz Pilch. W dziesiątce zmieścili się jeszcze Maciej Kot, Stefan Hula, Paweł Wąsek, Aleksander Zniszczoł i Jakub Wolny.

Warto zaznaczyć, że w obu seriach zawodnicy siedmiokrotnie wyrównywali lub przekraczali rozmiar skoczni. To dobry prognostyk przed nadchodzącymi zawodami Letniej Grand Prix. Łącznie sklasyfikowano 31 zawodników. Jedyny skoczek legitymujący się zagranicznym obywatelstwem, Czech Damian Lasota, zajął miejsce 26.

Pełne wyniki (PDF)

źródło: inf. własna