Dawid Kubacki wybrany sportowcem roku przez PKOl

Screen - Eurosport

Przełom roku to zawsze czas, w którym chętnie podsumowujemy minione miesiące. Nie inaczej jest w świecie sportu. Często wybieramy najlepszych zawodników w mijającym roku. Tym razem rozstrzygnięto plebiscyt Polskiego Komitatu Olimpijskiego, w którym wybierano sportowca roku. Decyzją kapituły nagrodę otrzymali Dawid Kubacki oraz Paweł Fajdek.

Screen – Eurosport

Dawid Kubacki był jedynym polskim medalistom zimowych igrzysk olimpijskich w Pekinie. Skoczek narciarski zdobył brąz w skokach narciarskich na normalnej skoczni. Obecnie jest liderem klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. WygrNatomiast Paweł Fajdek wywalczył – po raz piąty z rzędu – tytuł mistrza świata w rzucie młotem. Drużyną roku ogłoszono siatkarską reprezentację Polski mężczyzn. Trenerami roku zostali Aleksander Wojciechowski i Tomasz Kryk. Wojciechowski jest trenerem wioślarskiej czwórki podwójnej mężczyzn, która wywalczyła mistrzostwo świata.

“Jesteście wspaniałymi ambasadorami Polski na świecie”

– Gratuluję wszystkim laureatom tej wspaniałej nagrody. Osiągnęliście spektakularne sukcesy. Pokazaliście siłę, determinację w dążeniu do celu, dostarczyliście nam wspaniałych emocji, godnie reprezentowaliście nasz kraj. Wasza postawa i wyniki są przykładem dla wielu, że talent i ciężka praca przynoszą efekty. Jesteście wspaniałymi ambasadorami Polski na świecie – powiedział Andrzej Kraśnicki, prezes PKOl.

Wielką Honorową Nagrodę Sportową PKOl ustanowiono w 2009 roku. Jej pierwszymi laureatami byli ex aequo była najlepsza w historii polska biegaczka narciarska Justyna Kowalczyk i Anita Włodarczyk (młociarka). Od 2010 roku nagroda nosi imię Piotra Nurowskiego, prezesa PKOl, który zginął katastrofie prezydenckiego samolotu w Smoleńsku.

Dawid Kubacki jest drugim skoczkiem narciarskim, który otrzymał to wyróżnienie. Wcześniej laureatem został  Kamil Stoch. Pośród sportowców zimowych nagrodę odbierali także panczeniści Zbigniew Bródka, Katarzyna Bachleda-Curuś, Katarzyna Woźniak i Luiza Złotkowska.

Mateusz Król
Obserwuj