Dave Ryding z najlepszym od 15 lat wynikiem dla Wielkiej Brytanii

fot. Gareth James / CC BY NC

fot. Gareth James / CC BY NC
fot. Gareth James / CC BY NC

Dave Ryding w niedzielę sprawił niespodziankę w slalomie PŚ w Levi plasując się na szóstym miejscu. To najlepszy wynik Wielkiej Brytanii od 15 lat.

Mogło być jeszcze lepiej, bo Ryding zajmował po pierwszym przejeździe 4. miejsce. Pachniało podium, a jak dotąd jedynym zawodnikiem z Wielkiej Brytanii, który znalazł się w PŚ w czołowej trójce był Konrad Bartelski – syn polskich imigrantów. Bartelski w 1981 roku zajął drugie miejsce z zjeździe w Val Gardenie. Lepszy od Rydinga był jeszcze Alain Bartex. W sezonie 2000/2001 znalazł się na 4. miejscu w Åre, a w klasyfikacji slalomu był 11. Baxter był również medalistą Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2002 roku w Salt Lake City, ale później został on mu odebrany za doping, choć Baxter później dowiódł, że zażył niedozwoloną substancję nieświadomie.

Do tej pory najlepszym miejscem Rydinga w Pucharze Świata była 12. pozycja wywalczona przez niego w poprzednim sezonie w Val d’Isere. Debiutował on w Alta Badia w 2009 roku, ale pierwsze punkty zdobył dopiero w sezonie 2012/2013. Miało to miejsce w Levi, na tej samej trasie, na której w niedzielę świętował swój największy sukces. – Jestem bardzo podekscytowany. Oczywiście nikt nie oczekiwał Brytyjczyka w pierwszej szóstce. Na treningach również prezentowałem się dobrze, ale poszło mi lepiej niż się spodziewałem – powiedział Ryding. – Przed drugim przejazdem martwiłem się o to czy uda mi się utrzymać koncentrację. Moim celem było utrzymać się w czołowej piętnastce, a szóste miejsce jest znakomite – dodał brytyjski slalomista.

Jako nastolatek Dave sporo czasu spędzał na nartach we francuskim Samoëns. Obecnie natomiast trenuje przede wszystkim w Austrii. OD kilku lat regularnie pnie się w górę klasyfikacji slalomu w PŚ. W sezonie 2014/2015 był 30, w kolejnym 22, a w poprzednim już na 22. miejscu. Ryding notował ponadto bardzo dobre występy w Pucharze Europy. W 2013 roku zwyciężył w klasyfikacji slalomu, a w dwóch kolejnych latach zajmował drugie miejsce. Jest to zawodnik już 30-letni, ale wiele wskazuje na to, że to co najlepsze jeszcze przed nim.

Źródło: informacja własna, neveitalia.it

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.