Czy Zakopane zostanie pozbawione zawodów Pucharu Świata?

S0423235W tym tygodniu odbyło się posiedzenie Międzynarodowej Federacji Narciarskiej w Zurychu. Niestety decyzje, które tam zapadły nie są optymistyczne dla Polski i Zakopanego. Czy istnieje niebezpieczeństwo, że w sezonie 2016/2017 Zakopane nie zorganizuje konkursu Pucharu Świata w skokach narciarskich?

Nie od dziś wiadomo, iż Wielka Krokiew w Zakopanem potrzebuje modernizacji. Skocznia, bez której nie wyobrażamy sobie Pucharu Świata posiada jednak certyfikat FIS do końca 2016 roku. Dlatego też komisja FIS, która obradowała w Zurychu postanowiła nie umieszczać we wstępnym kalendarzu Pucharu Świata na sezon 2016/2017 zawodów na Wielkiej Krokwi. Jeśli plany modernizacji skoczni w Zakopanem uda się zrealizować, istnieją duże szanse na to, by konkursy w stolicy polskich Tatr ponownie zagościły w kalendarzu, który może ulec jeszcze dużym zmianom.

Dyrektor Centralnego Ośrodka Sportowego w Zakopanem, Jacek Bartlewicz nie wyobraża jednak sobie sytuacji, w której zawody w Zakopanem nie pojawią się w ostatecznym kalendarzu.
– Oczywiście jesienią 2016 roku wystąpimy o certyfikat i jestem przekonany, że bez problemu go uzyskamy – uspakaja. – Tym bardziej, że według zapewnień ministerstwa sportu na wiosnę rozpocznie się modernizacja skoczni obejmująca m.in. budowę lodowych torów najazdowych. Wymiana ta wiąże się również z przebudową progu i fragmentu buli, tym samym zmieni się rozmiar skoczni (HS) ze 134 na 139 m. Koszt inwestycji wstępnie szacuje się na około 5 milionów złotych – mówi Bartlewicz.

Brak Zakopanego we wstępnym kalendarzu nie jest jednak jedyną nowością. Inauguracja sezonu 2016/2017 planowana jest nie na skoczni w Klingenthal a w Titisee-Neustadt. Jedyne zawody w Polsce zaplanowane są na czwartek 12 stycznia na skoczni im. Adama Małysza w Wiśle. W kalendarzu pojawiła się także skocznia w Pjongczang oraz zmodernizowana skocznia mamucia w Oberstdorfie. Sezon zakończy się tradycyjnie w Planicy jednak wcześniej skoczkowie rywalizować będę na skoczni do lotów w Kulm.

FIS opublikował również wstępne kalendarze Pucharu Świata Kobiet oraz Letniej Grand Prix 2016. Skoczkinie będą rywalizować w 18 konkursach indywidualnych, jednak dwa weekendy pozostają na razie bez organizatora. Letnia Grand Prix panów ma rozpocząć się we francuskim Courchevel. Tydzień później (22 -23 lipca) odbędą się zawody w Wiśle. Cykl zakończy się konkursem w Klingenthal.

Wstępny kalendarz Pucharu Świata mężczyzn 2016/2017
Wstępny kalendarz Pucharu Świata kobiet 2016/2017
Kalendarz Letniej Grand Prix 2016

Oprócz wstępnych kalendarzy na posiedzeniu w Zurychu Międzynarodowa Federacja Narciarska zaakceptowała także kalendarze Pucharu Kontynentalnego i FIS Cup na nadchodzący sezon 2015/2016.W kalendarzu PK pojawiła się skocznia w Willingen a zamiast konkursów w Oberwiesenthal, pojawiły się zawody w Garmisch-Partenkirchen. Zawodników czeka rywalizacja w 28 konkursach. Do Polski na Wielką Krokiew skoczkowie zawitają w weekend 12-13 lutego. Natomiast zawody z cyklu FIS Cup na Wielkiej Krokwi odbędą się w dniach 16-17 stycznia.

Komisja FIS podjęła również decyzję, co do testowanych podczas Letniej Grand Prix przepisów kontrolowania kombinezonów przed skokiem. Zmiany te zostały dobrze przyjęte przez zawodników i trenerów, dlatego też FIS postanowił wprowadzić te przepisy również w nadchodzącej zimie.

źródło: informacja własna / fis-ski. com / PAP

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.