Czy dojdzie do referendum w sprawie organizacji igrzysk w Graz?

Władze i działacze z Graz i okolic coraz bardziej realnie myślą o organizacji Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2026 roku. W poniedziałek spotkali się członkowie komitetu organizacyjnego oraz przedstawiciele obiektów, które mogą potencjalnie gościć rywalizacje.

Karl Stoss, który jest przewodniczącym komitetu organizacyjnego, przyznał podczas spotkania, że jest wiele rzeczy do zrobienia, ale przeprowadzenie igrzysk jest bardzo możliwe. Wcześniej trzeba jednak przygotować aplikację. W Graz muszą teraz opracować całą koncepcję, która może kosztować nawet trzysta tysięcy euro. Wstępnie na spotkaniu oszacowano, że koszt samego starania się organizację może kosztować do siedmiu milionów euro. – Chcemy udowodnić, że możemy organizować takie imprezy dla ludzi i sportowców. To wszystko w sposób ekonomiczny i zrównoważony. Mamy doskonałą infrastrukturę sportów zimowych – powiedział Stoss. Zanim jednak Graz wyśle swoją aplikację, Wiedeń oraz kraj związkowy Styria będą wizytowane przez delegację MKOL w dniach 7-9 maja.

Kiedy komitet działa nad procedurami, komunistyczna partia, która jest drugą siłą w Graz, zbiera podpisy pod organizację referendum w spawie organizacji igrzysk. Jeśli podpisy złoży dziesięć tysięcy osób, to burmistrz będzie musiał zapytać mieszkańców w głosowaniu, czy chcą takiej imprezy. – Nie powinno to jednak zahamować naszych zamierzeń – powiedział Siegfried Nagl. Wynik ma zatem nie być obowiązujący. – Jeśli Nagl zorganizuje igrzyska bez zgody mieszkańców, to będzie pierwszym gospodarzem w historii, który przeprowadzi taką imprezę wbrew woli wyrażonej w referendum – krytykowała Elke Kahr, która jest zangażowana w zbieranie podpisów. Karl Stoss stwierdził, że organizacja referendum nie ma sensu. Wiele miast organizowało igrzyska bez pytania o zgodę obywateli. – To nadużywanie demokracji bezpośredniej. Nie należy szukać przeszkód – powiedział Stoss. Na razie komuniści mają dwie trzecie potrzebnej liczby podpisów.

Źródło: Krone.at

Mateusz Król
Obserwuj

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.