Czy Chińczycy zdołają w ciągu 4 lat stać się biathlonową potęgą?

20:24, 27.04.2018 Mateusz Król

Już w 2022r. odbędą się Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Pekinie. Jak wiadomo Chińczycy nie są obecnie specjalistami w biathlonie, ale w przeciągu 4 lat chcą to zmienić i na swojej ziemi walczyć z najlepszymi. Mają nadzieję, że znalezienie odpowiedniego trenera im w tym pomoże.

W 2008r. odbyły się także Igrzyska w Pekinie, ale wtedy były to letnie zmagania. Chińczycy z przewagą 15 złotych medali wygrali ówczesną klasyfikację medalową. Co pokazuje, że walcząc na własnych obiektach są bardzo silni. Ponadto Pekin będzie pierwszym miejscem w historii olimpizmu, w którym odbędą się letnie oraz zimowe Igrzyska.

O powtórzenie sukcesu sprzed 10 lat wydaje się, że będzie bardzo ciężko, ponieważ w trakcie Igrzysk w Pjongczang reprezentanci Chin wywalczyli zaledwie 9 medali, co pozwoliło im na zajęcie 16. pozycji w klasyfikacji medalowej. Ponad połowę krążków stanowiły medale wywalczone w konkurencjach zorganizowanych na lodzie, trzykrotnie na podium zawodnicy z Chin stanęli w narciarstwie dowolnym, a ostatni medal wywalczyli w snowboardzie.

O ile w niektórych konkurencjach chińscy sportowcy są bardzo silni to w innych takich jak narciarstwo klasyczne czy biathlon nie należą nawet do szerokiej czołówce. Świadczy o tym fakt, że w tych dyscyplinach najwyżej sklasyfikowanym zawodnik w rywalizacji indywidualnej na koreańskich Igrzyskach była Li Xin, która w biegu na 30km techniką klasyczną zajęła 37. pozycję, a 38. miejsce w biathlonowym biegu sprinterskim wywalczyła Zhang Yan.

Oprócz wyników na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich potwierdzają to także wyniki w zmaganiach biathlonowego Pucharu Świata. W ostatnim sezonie żadnemu zawodnikowi nie udało się wywalczyć choć 1 punktu do klasyfikacji generalnej. Natomiast w rywalizacji kobiet tylko Jialin Tang udało się zakończyć zmagania w czołowej 40. Tang wywalczyła 38. pozycję podczas biegu pościgowego w Obersdorfie.

Największą nadzieję Chińczycy łączą z dwudziestoletnimi Fanqi Meng oraz Zhenyu Zhu, którzy przed dwoma laty wywalczyli złoto podczas młodzieżowych Igrzysk Olimpijskich. Chińscy biathloniści w rywalizacji indywidualnej nie stanęli na podium, ale w startując razem w supermikście wywalczyli medal z najcenniejszego kruszcu. Ponadto nie można zapominać o dokonaniach, które wywalczyli ich poprzednicy. Największe osiągnięcia odniosły Yu Shumei, Sun Ribo i Liu Xianying, które na Mistrzostwach Świata w 2000 i 2005 roku wywalczyły srebro.

W Pekinie Chińczycy mogą wywalczyć pierwszy medal w historii dla swojego kraju. Wydaje się, że będzie im o to bardzo ciężko, ale jak wiadomo "ściany" pomagają gospodarzom. Zatem wszystko jest możliwe, a o tym czy Chińczycy zdołają w ciągu 4 lat przygotować zawodników na najwyższym światowym poziomie przekonamy się już podczas kolejnych olimpijskich zmagań.

Źródło: Informacja własna\biathlonworld