Czas na najtrudniejszy turniej w skokach – Raw Air 2023. Zasady, historia, rekordy

Przed nami ostatnie tygodnie Pucharu Świata 2022/2023. Już w piątek w Oslo rozpocznie się Raw Air, czyli najbardziej wymagający turniej w skokach narciarskich. O wynikach tej norweskiej imprezy zadecyduje aż 18 serii. Na dodatek będziemy świadkami pierwszych w historii lotów pań. Czekają nas zatem wielkie emocje!

Czas na Raw Air

Jeszcze nie zdążyły opaść emocje po mistrzostwach świata w Planicy, a już przed nami kolejna bardzo intensywna część sezonu. W piątek w Oslo rozpocznie się turniej Raw Air, czyli impreza rozgrywana na norweskich skoczniach od 2017 roku. W ostatnich latach organizatorzy zmagali się z różnymi problemami organizacyjnymi, ale tym razem wszystko powinno być dopięte na ostatni guzik. Raw Air 2023 będzie rekordowe pod względem rozegranych serii. Zawodnicy będą bowiem zdobywać punkty do klasyfikacji turnieju w aż 18 skokach.

Nie ma czasu na odpoczynek

Rywalizacja rozpocznie się od piątkowych kwalifikacji w Oslo, gdzie w weekend zostaną rozegrane 2 konkursy indywidualne. Od poniedziałku do czwartku zawodnicy będą mierzyć się z kolei na skoczni w Lillehammer. Całość zakończą natomiast weekendowe konkursy lotów w Vikersund. O końcowych wynikach turnieju zdecyduje łączna nota zawodników ze wszystkich skoków konkursowych i kwalifikacyjnych.

Stoch i Kraft najlepsi

Pierwszy turniej Raw Air został rozegrany w 2017 roku. Od tamtego czasu odbyło się 5 edycji, a najlepszymi zawodnikami norweskiej imprezy są Kamil Stoch i Stefan Kraft. Polak i Austriak mają na swoim koncie po dwa triumfy w końcowej klasyfikacji turnieju. Jeden raz zwyciężył natomiast Ryoyu Kobayashi. W naszej pamięci zapadł przede wszystkim 2018 rok, kiedy to Kamil Stoch znajdował się w życiowej formie i wygrał turniej z ogromną przewagą nad rywalami.

Panie odlecą

Od 2019 roku rozgrywany jest także Raw Air kobiet. Dwie pierwsze edycje wygrała gwiazda gospodarzy, Maren Lundby. Przed rokiem natomiast najlepsza była Nika Kriznar ze Słowenii. Tym razem na kibiców czeka historyczne wydarzenie. Na zakończenie turnieju, w Vikersund, rozegrany bowiem zostanie pierwszy w historii konkurs lotów pań. Udział w nim weźmie 15 najlepszych zawodniczek w klasyfikacji Raw Air, pod warunkiem, że mają ukończone 18 lat. To kolejny wielki krok w rozwoju żeńskich skoków. Czeka na nas zatem 10 wspaniałych dni ze skokami narciarskimi na najwyższym poziomie.

Źródło: informacja własna