fot. Andrea Miola ©

Mikaela Shiffrin wygrała dzisiejsze zawody we francuskim Courchevel. Federica Brignone została wicemistrzynią świata. Niezwykłym drugim przejazdem popisała się Norweżka – Ragnhild Mowinckel. Niestety, wystarczyło to do tylko do zdobycia brązowego medalu. Ogromny pech spotkał reprezentantkę gospodarzy – Tessę Worley, która jadąc po zwycięstwo wypadła z trasy. Maryna Gąsienica-Daniel zajęła 10. miejsce.

fot. Andrea Miola ©

Po pierwszym przejeździe na czele znajdowała się faworytka całych zawodów – Mikaela Shiffrin. Druga była reprezentantka gospodarzy – Tessa Worley. Trzeci czas przejazdu wykonała Federica Brignone. Mistrzyni świata w kombinacji przegrała z Mikaelą o 0,31 sekundy. Wszystkie kolejne narciarki traciły sporo na finałowym odcinku. Wśród nich znalazła się także Maryna Gąsienica-Daniel. Jadąca z ósmym numerem startowym Polka zajmowała po pierwszej części ósmą pozycję. W czołówce znajdowały się jeszcze m. in. Petra Vlhova, Ragnhild Mowinckel, Lara Gut-Behrami i Mina Fuerst Holtmann.

Bo drugi przejazd rządzi się swoimi prawami

Ze wspaniałej strony zaprezentowała się w drugiej turze Alice Robinson. Młoda zawodniczka popisała się umiejętnościami i zanotowała najlepszy czas drugiego przejazdu. Pozwoliło jej to na awans o aż 13 pozycji. Ostatecznie rywalizację zakończyła na 15. miejscu. Dobrze wypadła także Nina O’Brien. Amerykanka wylądowała za Maryną na 11. lokacie. Odnotowała drugi najlepszy czas w tej kolejce.

Walka o medale rozpoczęła się jednak od przejazdu 13. po pierwszym przejeździe Marty Bassino. Włoszka prowadziła przez długi czas. Niezły rezultat pozwolił jej wyprzedzić wielkie “gigantowe” nazwiska. Kilka zawodniczek miało problemy z płynny pokonaniem trasy. Wśród nich znalazły się: Maryna Gąsienica-Daniel Petra Vlhova i Coralie Frasse Sombet. Pokonać ją była w stanie dopiero Ragnhild Mowinckel. Po jej przejeździe Norweżka nie była jednak pewna, że stanie dziś na podium.

Bez zaskoczeń

Czwarta po pierwszej części Lara Gut-Behrami nie zdołała wyprzedzić Mowinckel. Zabrakło jej jedynie 0,09 sekundy. Po niej wystartowała Federica Brignone. Włoszka objęła prowadzenie i pokonała rywalkę z Norwegii. Zawodniczka była już pewna swojego medalu. Ogromny pech spotkał Tessę Worley. Reprezentantka gospodarzy wypadła z trasy. Jej dotychczasowy rezultat pozwalał jednak myśleć o objęciu prowadzenia. To oznaczało medal dla Ragnhild Mowinckel. Na górze została wtedy już tylko Mikaela Shiffrin.

Amerykanka nie zaprezentowała się zbyt dobrze. Jej przejazd był szarpany, pojawiły się błędy. Faworytka utrzymywała cały czas jednak małą przewagę nad Brignone. Ostatecznie wpadła na metę, pokonując Włoszkę o 0,12 sekundy. To kolejny złoty medal w jej kolekcji.

Maryna Gąsienica-Daniel nie pojechała dobrze w drugim przejeździe. O ile na początku powiększyła swoją przewagę nad Martą Bassino, to na dole brakło już sił. Wystarczyło to jednak na dobrą dziesiątą pozycję. Przypomnijmy, że Polka niedawno zmagała się z chorobą i startowała nieco osłabiona. Magdalena Łuczak nie wystartowała w drugiej kolejce. Przyczyną absencji był doskwierający ból pleców.

Pełne wyniki zawodów znajdziecie TUTAJ.

Źródło: Informacja własna