fot. Marek Kowalski / PZN

W przeddzień zawodów mężczyzn o mistrzostwo świata w slalomie gigancie w Courchevel odbyły się kwalifikacje, które miały wyłonić 50 zawodników, którzy dołączą do 50 już automatycznie zakwalifikowanych do wyścigu głównego. Udział w nich wziął także Piotr Habdas, który zajął drugie miejsce. 

fot. Marek Kowalski / PZN

Popow nie odpuszcza nawet w gigancie

W związku z dużą liczbą zgłoszeń do męskiego giganta podczas mistrzostw świata w Courchevel, organizatorzy musieli przeprowadzić kwalifikacje. W pierwszym przejeździe kwalifikacyjnego giganta Piotr Habdas zajął siódme miejsce ze stratą 0,34 sek. do lidera, Alberta Popowa. Bułgar, choć należy do światowej czołówki w slalomie, w gigancie wciąż jest tylko zawodnikiem aspirującym i z odległym miejscem w rankingu. 

Awans Polaka

W drugim przejeździe Polak poprawił się i zdołał awansować o kilka pozycji. Kwalifikacje zakończył na drugim miejscu, ustępując jedynie reprezentantowi Izraela Benjaminowi Szollosowi, przegrywając z nim o 0,30 sek. Na pozycji trzeciej uplasował się Albert Popow (+0,33 sek.), a na czwartej brat zwycięzcy, Barnabas Szollos. Miejsce piąte zajął Albańczyk Denni Xhepa, szóste Argentyńczyk Tiziano Gravier, siódme Calum Langmuir z Wielkiej Brytanii, a ósme Węgier Balint Ury. 

Pełne wyniki

Awans na podstawie kwalifikacji uzyskało 25 najlepszych zawodników. Kolejnych 25 zawodników będzie wybranych z 25 najwyżej sklasyfikowanych krajów (wg. FIS punktów najlepszego alpejczyka z danego kraju biorącego udział w kwalifikacjach), które nie mają swojego przedstawiciela wśród 75 zawodników zakwalifikowanych już do piątkowych zmagań. Oznacza to, że Polak awansowałby bez względu na swój wynik. W kwalifikacjach nie musi brać udziału 50 najlepszych zawodników (wg WCSL i FIS punktów). Zawody główne z udziałem Piotra Habdasa odbędą się w piątek o godzinie 10:00. 

Źródło: własne