Courchevel 2023. Odermatt i Kilde w walce o swój pierwszy medal MŚ (lista startowa)

screen - Eurosport

Po rywalizacji kobiet jutro panowie wystartują do supergiganta. Na starcie stanie 56 zawodników z 23 krajów. Wśród faworytów na pewno należy wymienić Norwega Aleksandra Aamodta Kilde i Szwajcara Marco Odermatta, którzy walczą o swój pierwszy medal MŚ w karierze.

screen – Eurosport

Giganci bez medalu

Ciężko w to uwierzyć, ale ani Norweg, ani Szwajcar nigdy nie zdobyli żadnego medalu MŚ. Mówimy o zawodnikach, którzy wygrali 20 (Kilde) i 19 (Odermatt) zawodów PŚ. O medalistach olimpijskich. Ale rzeczywiście, medalu światowego czempionatu nie mają w dorobku. Być może jutro któryś z nich zatryumfuje. Obaj są głównymi faworytami. Szwajcar pojedzie z nr 7, a Norweg z nr 9.

Łatwo nie będzie

Między nimi pojedzie ten, który może pokrzyżować im szyki. Mowa o świeżo upieczonym mistrzu świata w kombinacji – Alexisie Pinturault z Francji. Na pewno należy zwrócić uwagę na takich zawodników jak Szwajcar Loic Meillard (nr 2), Włoch Mattia Casse (nr 3). Tytułu broni Austriak Vincent Kriechmayr (nr 13) i on też należy do głównych faworytów. Podobnie jak mistrz sprzed czterech lat Dominik Paris z Francji (nr 6). Raczej szans na kolejny medal nie ma aktualny wicemistrz świata. Mowa o Romedzie Baumannie, który reprezentuje Niemcy. Romed otworzy jutrzejsze zawody.

Trochę historii

Supergigant to młoda konkurencja. Zadebiutowała na MŚ dopiero w Crans Montanie w 1987. Pierwszym złotym medalistą został Szwajcar Pirmin Zurbriggen. Od tego czasu była jednak obecna niemal na każdych mistrzostwach. Niemal, bo w 1993 w Morioce ze względu na złe warunki nie rozegrano akurat tej konkurencji. Dwa złote medale zdobyli Austriak Stefan Eberharter i Norweg Atle Skaardal. Austriak jednak zasługuje na miano najbardziej utytułowanego supergigancisty w dziejach MŚ, bo zdobył też w karierze srebrny medal. 

lista startowa

źródło: wiadomość własna