Courchevel 2023. Niespodzianka w supergigancie! Kanadyjczyk pogodził faworytów. Decydowały centymetry

screen - eurosport

James Crawford sprawił niemałą niespodziankę i wygrał supergigant rozgrywany w ramach mistrzostw świata w Courchevel/Meribel. Walka o złoto trwała do ostatnich metrów. Drugi Aleksander Aamodt Kilde stracił jedynie 0,01 sek. Podium uzupełnił reprezentant gospodarzy Alexis Pinturault.

screen – eurosport

Nadszedł czas na rozdanie medali w drugiej konkurencji mężczyzn na alpejskich mistrzostwach świata w Courchevel/Meribel. Specjaliści jazdy na długich nartach zmierzyli się w supergigancie. Na liście startowej widniało 62 zawodników, wśród nich nie było żadnego reprezentanta Polski.

Zaskakujące rozstrzygnięcia

Oczy wszystkich kibiców i ekspertów zwrócone były na walkę Marco Odermatta z Aleksandrem Aamodtem Kilde. Obu faworytów pogodził jednak James Crawford. Kanadyjczyk zaczął swój przejazd od 0,20 sek. straty do prowadzącego w tamtym momencie Kilde. W dalszej części trasy było już jednak tylko lepiej. Linię mety przekroczył z czasem 1.07.22. Co ciekawe Norwega zdołał pokonać o 0,01 sek. Jak się okazało później nikt nie był w stanie mu dorównać. Swoje szanse na medal pogrzebał Marco Schwarz, który przez długi czas liczył się w walce o triumf, ale spóźnił przedostatni skręt i ostatecznie nie zagroził czołówce. Brąz tym samym przypadł Alexisowi Pinturault, który do zwycięzcy stracił 0,26 sek Dla Francuza obecny sezon nie jest szczególnie udany. Tymczasem podczas czempionatu globu wywalczył już drugi krążek. Wcześniej został mistrzem świata w kombinacji alpejskiej.

Czwarte miejsce zajął Marco Odermatt, piąte Raphael Hasser, szóste wspomniany wcześniej Marco Schwarz. W czołowej dziesiątce zmieścili się jeszcze Adrian Smiseth Sejersted, Loic Meillard, Andreas Sander i Brodie Seger.

Złoto mistrzostw świata to największy sukces w karierze Crawforda. Dotychczas tylko trzykrotnie stał na podium Pucharu Świata. Jest również brązowym medalistą olimpijskim. Alpejczycy będą mieli teraz dwa dni przerwy.

W niedzielę o 11 zmierzą się w zjeździe.

PEŁNE WYNIKI

Źródło: informacja własna