Ciepła jesień w Ameryce, zagrożone zawody alpejskiego PŚ

fot. ann p / CC BY NC

fot. ann p / CC BY NC
fot. ann p / CC BY NC

Podczas gdy w Europie zima zaczęła się nieśmiało pokazywać i mogliśmy usłyszeć o pierwszych opadach śniegu, Ameryka Północna cierpi na jego deficyt. W związku z tym zagrożone są zawody PŚ na tym kontynencie.

Zarówno w Lake Louise jak i Beaver Creek śniegu jest obecnie jak na lekarstwo. Niestety prognozy pogody nie są optymistyczne, gdyż zapowiadane są dodatnie temperatury. Równie nieciekawie jest na wschodnim wybrzeżu USA, gdzie mają się odbyć zawody PŚ kobiet w Killington.

W ubiegłym roku problem wysokich temperatur i braku śniegu dotyczył fińskiego Levi. Wówczas zawody w Laponii zostały odwołane. Teraz groźba anulowania wyścigów PŚ dotyczy Ameryki Północnej, a w Levi termometry wskazują nawet 16 stopni poniżej zera.

Do zawodów w Lake Louise, gdzie mężczyźni mają rywalizować w zjeździe i super-G pozostało już niewiele czasu. Pierwszy zjazd zaplanowano na 26. grudnia, ale już trzy dni wcześniej ma odbyć się pierwszy trening zjazdu. Również 26. grudnia powinny zostać przeprowadzone zawody kobiet w Killington. Jednak wobec obecnej sytuacji należy postawić przy tych zawodach znak zapytania. Organizatorzy PŚ w Killington na razie się nie poddają i dokładają wszelkich starań, aby przygotować trasę. Jak powiedział dyrektor PŚ kobiet Atle Skaardal każdy jeden stopień poniżej zera jest wykorzystywany. Na sobotę zaplanowana była kontrola śniegu w Lake Louise, ale prawdopodobnie zostanie ona przełożona na wtorek. Tydzień po wizycie mężczyzn w Lake Louise według kalendarza PŚ mają odbyć się tam zawody kobiet. Więcej czasu na stworzenie odpowiednich warunków ma Beaver Creek. Nie wiadomo jednak czy dodatkowy tydzień wystarczy.

Aktualnie w USA i Kanadzie nie ma zbyt wielu miejsc do trenowania, zwłaszcza konkurencji szybkościowych. Otwarta jest trasa zjazdowa w Copper Mountain w USA. Na wypadek gdyby nie udało się stworzyć warunków do ścigania w Ameryce, trwają prace nad zmianą programu i przeniesieniu zawodów do Europy. Jako potencjalnego zastępce dla amerykańskich ośrodków wymieniane jest m.in. francuskie Val d’Isere.

Źródło: skionline.ch

1 thought on “Ciepła jesień w Ameryce, zagrożone zawody alpejskiego PŚ

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.