Chorążowie reprezentacji Polski na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich

0

Fot. Ivan Sekretarev

Fot. Ivan Sekretarev

Możliwość niesienia flagi podczas ceremonii otwarcia Igrzysk Olimpijskich to dla sportowca wielkie wyróżnienie. W historii Zimowych Igrzysk Olimpijskich polskim chorążym był m.in. Stanisław Marusarz, czy Józef Łuszczek. Prześledźmy kim byli polscy chorążowie od pierwszych Zimowych Igrzysk w Chamonix w 1924 roku.

  1. Chamonix 1924 – Kazimierz Smogorzewski
    Pierwszym chorążym reprezentacji Polski był co ciekawe nie sportowiec, a pisarz i publicysta. Podczas Igrzysk w Chamonix flagę niósł Kazimierz Smogorzewski.
  2. Sankt Moritz 1928 – Andrzej Krzeptowski
    Cztery lata później w Sankt Moritz ten przywilej otrzymał Andrzej Krzeptowski, narciarz, wielkrotny mistrz polski w skokach, biegach i narciarstwie alpejskim. Jako sportowiec uczestniczył w igrzyskach dwukrotnie. Najlepszy wynik uzyskał właśnie w Sankt Moritz, gdzie zajął 21. miejsce w konkursie skoków narciarskich.
  3. Lake Placid 1932 – Józef Stogowski
    Podczas amerykańskich igrzysk chorążym reprezentacji Polski był urodzony w Toruniu hokeista Józef Stogowski. Był także trzykrotnym olimpijczykiem. Z hokejową reprezentacją zajmował miejsce 8. w Sankt Moritz, 4. w Lake Placid i 9. w Garmisch-Partenkirchen.
  4. Garmisch-Partenkirchen 1936 – Bronisław Czech
    Czech podobnie jak inni sportowcy zimowi w okresie międzywojennym startował w wielu konkurencjach. Olimpijczykiem był trzykrotnie i to właśnie w ostatnich dla siebie Igrzyskach w Garmisch-Partenkirchen pełnił funkcję chorążego. Najlepszy wynik na igrzyskach uzyskał w Lake Placid, gdzie w kombinacji norweskiej zajął 7. miejsce. Z powodzeniem startował również w biegach i skokach narciarskich, a także kombinacji alpejskiej. Zmarł w czasie II wojny światowej, w 1944 roku w obozie koncentracyjnym Auschwitz.
  5. Sankt Moritz 1948 i Oslo 1952 – Stanisław Marusarz
    Popularny “Dziadek” i wicemistrz świata z 1938 roku z Lahti, był nie tylko czterokrotnym olimpijczykiem ale również dwukrotnie był chorążym reprezentacji Polski na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich. Najlepszy rezultat osiągnął w Garmisch-Partenkirchen w skokach narciarskich – zajął tam 5. miejsce.
  6. Cortina d’Ampezzo 1956 – Tadeusz Kwapień
    Tadeusz Kwapień przede wszystkim był biegaczem narciarskim, ale startował również jako kombinator norweski i lekkoatleta. Aż osiemnastokrotnie zostawał mistrzem Polski. Brał udział w Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Sankt Moritz, Oslo i Cortinie d’Ampezzo.
  7. Squaw Valley 1960 – Józef Karpiel
    Startował zarówno jako kombinator norweskie i biegacz narciarski. W Igrzyskach Olimpijskich wystartował raz, właśnie w Squaw Valley, gdzie zajął 19. miejsce w kombinacji norweskiej.
  8. Innsbruck 1964 – Jerzy Wojnar
    Jerzy Wojnar to saneczkarz i uczestnik Igrzysk w Innsbrucku i Grenoble, podczas których zajmował 28. i 8. miejsce. Większe sukcesy odnosił jednak jako pilot szybowcowy.
  9. Grenoble 1968 – Stanisław Szczepaniak
    To polski biathlonista, wicemistrz świata w biegu indywidualnym oraz srebrny i brązowy medalista mistrzostw świata w sztafecie. Na Igrzyskach Olimpijskich startował dwukrotnie. Najlepszy wynik odniósł w Grenoble gdzie otarł się o medal w biegu indywidualnym i zajął 4. miejsce.
  10. Sapporo 1972 – Andrzej Bachleda-Curuś
    Jeden z najbardziej utytułowanych polskich narciarzy alpejskich. Był srebrnym i brązowym medalistą mistrzostw świata w kombinacji alpejskiej. W Igrzyskach Olimpijskich startował w Grenoble, gdzie odniósł swój najlepszy wyniki – 6. miejsce w slalomie, oraz w Sapporo.
  11. Innsbruck 1976 – Wojciech Truchan
    Wojciech Truchan to polski biathlonista. Jego największym osiągnięciem jest brązowy medal na mistrzostwach świata w sztafecie. W Igrzyskach startował tylko raz w Innsrucku, zajmując 12. miejsce w sztafecie.
  12. Lake Placid 1980 i Sarajewo 1984 – Józef Łuszczek
    Najwybitniejszy polski biegacz narciarski. Mistrz świata z Lahti z 1978 roku. Dwukrotny olimpijczyk. Najlepiej spisał się w Lake Placid gdzie zajął 5. miejsce w biegu na 30 km stylem klasycznym i 6. miejsce w biegu na 15 km stylem klasycznym.
  13. Calgary 1988 i Albertville 1992 – Henryk Gruth
    Hokeista, jeden z najwybitniejszych reprezentantów Polski i czterokrotny olimpijczyk (Lake Placid, Sarajewo, Calgary, Albertville). W reprezentacji wystąpił aż 248, co jest absolutnym rekordem, zdobywając 54 bramki.
  14. Lillehammer 1994 – Tomasz Sikora
    Najlepszy polski biathlonista ostatnich lat. Medalista mistrzostw świata, Europy, ale także srebrny medalista Igrzysk Olimpijskich z 2006 roku z Turynu. W Igrzyskach wziął udział aż pięciokrotnie: w Lillehammer, Nagano, Salt Lake City, Turynie i Vancouver.
  15. Nagano 1998 – Jan Ziemianin
    Również biathlonista. Brązowy medalista Mistrzostw Świata w Osrblie w 1997 roku w biegu drużynowym. Trzykrotny olimpijczyk.
  16. Salt Lake City 2002 – Mariusz Siudek
    Łyżwiarz figurowy, wielokrotny mistrz Polski. Startował w konkurencji par sportowych. W Igrzyskach Olimpijskich brał udział trzy razy. Najlepszy wynik uzyskał właśnie w Salt Lake City – 7. miejsce.
  17. Turyn 2006 – Paulina Ligocka
    Snowboardzistka i pierwsza polska medalistka mistrzostw świata w snowboardzie. Dwukrotnie w 2007 i 2009 roku zdobywała brązowy medal w half-pipe’ie. W Igrzyskach Olimpijskich także startowała dwukrotnie. Najwyższe 17. miejsce zajęła w Turnie.
  18. Vancouver 2010 – Konrad Niedźwiedzki
    Czołowy polski łyżwiarz szybki ostatnich lat. Brązowy medalista Igrzysk Olimpijskich w Soczi, gdzie po medal sięgnął razem z kolegami w drużynie. Wielokrotny mistrz Polski i brązowy medalista mistrzostw świata na dystansach w 2013 roku w Soczi.
  19. Soczi 2014 – Dawid Kupczyk
    Utytułowany bobsleista i pięciokrotny olimpijczyk. Startował w igrzyskach nieprzerwanie od 1998 roku w Nagano, aż do Igrzysk w Soczi.

Już za 20 dni odbędą się kolejne Zimowe Igrzyska Olimpijskie. Kto będzie chorążym reprezentacji Polski na Igrzyskach w Pjongczang? Dowiemy się niebawem.

źródło: informacja własna / wikipedia.pl 

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.