Célia Aymonier żegna się z biathlonem

fot: Alchetron

fot: Alchetron

Francuska biathlonistka Célia Aymonier podjęła dość niespodziewaną decyzję o zakończeniu kariery. 28-latka, która pięć lat temu zamieniła biegi narciarskie na biathlon, przyznała, że uprawianie biathlonu nie sprawia jej takiej przyjemności jak jeszcze jakiś czas temu.

Célia Aymonier rozpoczynała swoją karierę jako biegaczka narciarska, ale po sezonie 2014/2015 postanowiła zamienić biegi na biathlon. Francuzka po zmianie dyscypliny początkowo miała spore problemy z załapaniem się do punktowanej czterdziestki (głównie ze względu na kiepskie strzelanie), ale z biegiem czasu zaczęła sobie radzić coraz lepiej i regularnie plasowała się na miejscach gwarantujących punkty Pucharu Świata, a jej najlepszym indywidualnym startem w zawodach najwyższej rangi było czwarte miejsce w sprincie w Oslo w marcu 2019 roku. Reprezentantka Trójkolorowych ma także w swoim dorobku jeden medal mistrzostw świata wywalczony wspólnie z koleżankami z kadry w sztafecie 4×6 km podczas czempionatu w Hochfilzen.

28-latka, która miniony sezon zakończyła na 28. miejscu, o swojej decyzji o zakończeniu kariery poinformowała za pośrednictwem mediów społecznościowych. – Możliwość biegania na nartach w pięknych miejscach na całym świecie zawsze mnie napędzała. Od czasów gdy zaczynałam przygodę ze sportem wiele się jednak zmieniło. Ciągle zadaję sobie pytanie jaką przyjemność dają mi starty na sztucznie naśnieżnych trasach, w temperaturach powyżej zera czy treningi na pętlach skróconych po to, aby zachować śnieg. Smuci mnie to, że sytuacja jest wszędzie taka sama, od Francji po Skandynawię przez resztę Europy. Zimy są coraz cieplejsze, a śnieg staje się cennym towarem – czytamy na profilu Francuzki na Facebooku.

Francuzka przyznała również, że nie potrafi już czerpać takiej przyjemności z uprawiania biathlonu i chce znaleźć także inne pasje. – Dzisiaj zdaję sobie sprawę z tego, że sport na wysokim poziomie jest zbyt wymagający i skoncentrowany na wynikach, abym mogła kierować się jedynie przyjemnością z jego uprawiania. Chcę teraz odkryć inne drogi, które będą bardziej zgodne z tym jaką stałam się osobą – pisze Aymonier.

Źródło: Facebook