Calgary nowym kandydatem w walce o zimowe igrzyska w 2026 roku

Siedem państw wyraża chęć organizacji zimowych igrzysk olimpijskich w 2026 roku. W tym gronie znalazło się także kanadyjskie Calgary, które organizowało już igrzyska w 1988 roku.

Jak informuje kanadyjski portal calgaryherald.com rada miejska Calgary poparła pomysł starania się o organizację igrzysk w 2026 roku. Na piętnaście osób biorących udział w głosowaniu, aż dziewięć poparło wniosek, sześć było przeciw. W związku z tym Kanada obok sześciu innych miast i państw będzie starała się o zorganizowanie największej imprezy sportowej świata. W grze pozostają: Graz (Austria), Sztokholm (Szwecja), Sion (Szwajcaria), Erzurum (Turcja), Sapporo (Japonia) oraz wspólnie Cortina d’Ampezzo, Mediolan i Turyn (Włochy). W październiku ubiegłego roku po referendum z kandydowania zrezygnował austriacki Innsbruck. Do niedawna o swoich staraniach o igrzyska zapewniali również Norwegowie, którzy chcieli igrzysk w regionie Telemark, o czym informowaliśmy tutaj. Jednak nie zgłosili oni oficjalnej kandydatury, co można było zrobić do końca marca tego roku. Niepewna jest również kandydatura Sionu, gdzie w czerwcu mieszkańcy za pomocą referendum mają zdecydować czy chcą organizacji igrzysk.

W związku ze spadkiem zainteresowania organizacją zimowych igrzysk w ostatnich latach, Międzynarodowy Komitet Olimpijski uprościł procedury z tym związane. Efektem tego jest aż siedem zgłoszonych kandydatur do organizacji w 2026 roku. Kolejnym etapem starań  będzie okres rozmów z przedstawicielami kandydujących miast, a następnie trwająca rok tzw. faza kandydowania. Gospodarza zimowych igrzysk olimpijskich w 2026 roku poznamy już za nieco ponad rok – w sierpniu 2019 roku po obradach MKOL w Mediolanie.

źródło: calgaryherald.com / PAP / informacja własna

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.