Były trener Polek pomaga Niemcowi. To czarny koń na igrzyska?

fot. Mateusz Król

Philipp Nawrath to jeden z tych zawodników, którzy w tym roku zanotowali postępy biegowego na biathlonowych trasach. Okazuje się, że za progresem Niemca może stać, przynajmniej w pewnym stopniu, Michael Greis. 

fot. Mateusz Król

Nawrath w tym sezonie notował już bardzo dobre rezultaty. Niemiecki zawodnik dwukrotnie wchodził do czołowej dziesiątki Pucharu Świata 2021/2022. W jego zauważalnym postępie nie chodzi jednak o same wyniki, bo te wciąż bywają różne. 28-latek znacznie poprawił bieganie. To widać choćby w samych statystykach Międzynarodowej Unii Biathlonu. Od sezonu 2018/2019 do 2020/2021 Philipp bowiem tracił średnio ponad 4 sekundy na kilometr do najlepszych. Tej zimy ta strata spadła do +2,0 s/km, co jest dużą różnicą.

Pomocna dłoń od mistrza

Okazuje się, że za poprawą dyspozycji biegowej Philippa Nawratha może stać dobrze znany polskim kibicom biathlonu człowiek. Mowa o Michaelu Greisie, który był trenerem kadry kobiet w latach 2019-2021. Zapytaliśmy trzykrotnego mistrza olimpijskiego o współpracę z rodakiem. – Staram się mu pomóc. Dorastaliśmy w jednym mieście, dobrze się znamy. Mogę powiedzieć, że on jest na dobrej drodze do ustalonych celów – przyznał szkoleniowiec.

Wiadomo, że współpraca Greisa z Nawrathem jest pozakadrowa. O jej zakresie niewiele wiadomo. – Nie mówimy za dużo o tej pomocy na zewnątrz. Koncentrujemy się na wynikach, a te w jego przypadku wciąż mogą być lepsze – zakończył Michael.

Źródło: informacja własna