Były amerykański skoczek trenerem reprezentacji kobiet

fot. Aneta Gąska

fot. Aneta Gąska

Były skoczek narciarski, Anders Johnson po zakończeniu kariery nie rozstał się ze na dobre ze światem sportu. USA Nordic poinformowało dzisiaj, że 31-latek zostanie nowym szkoleniowcem amerykańskiej kadry narodowej kobiet.

Jako skoczek, Johnson zadebiutował w 2002 roku w zawodach rangi Pucharu Kontynentalnego. Reprezentował  także kraj trzy razy na Igrzyskach Olimpijskich. Najpierw jako członek drużyny w 2006 roku w Pragelato, później zaś próbował swoich sił  indywidualnie, jak i z kolegami Vancouver i Sochi. Próżno jednak było szukać jego nazwiska w Pucharze Świata. Tylko raz udało mu się wywalczyć pucharowe punkty. W kanadyjskim Whistler w 2008 roku uplasował się wówczas na 29 pozycji.  Największym jego sportowym osiągnięciem było wywalczenie 6. miejsca na Mistrzostwach Świata we włoskim Val Di Fiemmie  w 2013 roku, w rywalizacji drużyn mieszanych.

Dwa lata później podjął decyzję o rocznym odwieszeniu nart na kołek,  jednak ostatecznie niebawem zakończył sportową karierę. Teraz jednak czeka go nowe wyzwanie, jakim jest posada głównego trenera żeńskiej drużyny, która na sezon 2020/2021 liczy aż 10 pań, co niewątpliwie jest sporym zaskoczeniem. W gronie wybranych znajduje się Sarah Hendrickson, która za sprawą licznych osiągnięć jest najbardziej utytułowaną skoczkinią w Stanach Zjednoczonych.  

Wsparciem dla Johnsona w jego nowej roli będzie Blake Hughes, dyrektor ds. skoków narciarskich w USA Nordic. Mężczyźni znają się od dobrych 20 lat, a przez kilkostatnich sezonów razem trenowali lokalne zgrupowania dla kobiet w skokach narciarskich. 

– Blake i ja mamy w sobie wielką pasję do tego sportu. Chciałbym zobaczyć, jak nasi zawodnicy odnoszą sukcesy na najwyższym poziomie. W ciągu ostatnich dwóch lat poznałem większość sportowców, zarówno pod względem sportowym, jak i osobistym. – mówił Johnson.

Wprawdzie 31-latek przez kilkanaście lat rywalizacji w skokach nie wyszedł ponad przeciętność, to jednak doświadczenie, które zebrał jako sportowiec trener klubu narciarskiego w Park City zaowocowało w jego dalszym życiu.

 Jako ktoś, kto spędził prawie dekadę rywalizując w sporcie na najwyższym poziomie, rozumiem wyzwania, przed którymi stoją moi podopieczni i czuję, że mogę im pomóc w pokonywaniu przeszkód i osiągnąć zamierzone cele– podsumował nowy trener kobiet, który celuje w dobre wyniki uzyskiwane przez jego podopieczne na mistrzostwach świata w 2021 roku w niemieckim Oberstdorfie. 

Źródło: usanordic.org/ informacja własna