BlinkFestivalen2020: Therese Johaug pokonana, Klaebo mocny na długim dystansie

11:51, 09.08.2020 Adrian Gerula

Ingvild Landmark Tandrevold, jedna ze zwyciężczyń ostatniego dnia BlinkFestivalen 2020

Czwartego i ostatniego dnia popularnej nartorolkowej imprezy BlinkFestivalen, rozgrywanej w Norwegii, mieliśmy okazję podziwiać narciarzy i biathlonistów rywalizujących w biegach indywidualnych. Wygrywali uznani na arenie międzynarodowej zawodnicy, choć drobnych niespodzianek nie brakowało.

Zimowi dwuboiści walczyli w biegach masowych, a biegacze narciarscy - w interwałowych. Oczy kibiców tej drugiej dyscypliny były zwrócone głównie w kierunku Therese Johaug. Biegaczka, na którą rywalki długo nie znajdowały recepty, dała się jednak pokonać. W biegu na 10 kilometrów zajęła trzecie miejsce, tracąc do pierwszej Tiril Udnes Weng nieco ponad 12 sekund. Doświadczone zawodniczki rozdzieliła jeszcze wschodząca gwiazda biegów, Helene Marie Fossesholm (niemal 4 sekundy straty do Weng). Sklasyfikowano 12 zawodniczek.

Bieg męski był szalenie wyrównany, a 0.2 sekundy zapasu, które zwycięzca, Johannes Hoesflot Klaebo, zebrał nad drugim Håvardem Mosebym, to mniejsza różnica niż ta osiągnięta przez niego w sprincie. Na podium stanął też Daniel Stock, czołową piątkę uzupełnili Simen Hegstad Krüger i Emil Iversen, a wczorajszy finalista, Gjoeran Tefre, był jedenasty.

Wyniki: kobiety (10 km)|mężczyźni (15 km)

Do biegów masowych przystąpiło po 20 biathlonistów i biathlonistek. Warunki wietrzne w Sadnes nie były idealne i tylko jedna zawodniczka zanotowała bezbłędne cztery strzelania. Mało znana Juni Arnekleiv wywalczyła dzięki temu trzecie miejsce, przegrywając jedynie z Ingvild Landmark Tandrevold i Marte Olsbu Roeiseland (8 sekund straty do triumfatorki). Tiril Eckhoff pogubiła się na strzelnicy, pudłując aż pięciokrotnie. Nie dała rady wspiąć się wyżej niż na 5 miejsce. Startująca sezon temu w barwach Belgii Lotte Lie ukończyła bieg jako dwunasta.

Niespodzianką w biegu panów był przeciętny występ Johannesa Thingnesa Boe. Zajął siódme miejsce (w środku stawki) po przeciętnym biegu i strzelaniu (4 pudła w pierwszych 10 próbach). Zwyciężył Lars Hegle Birkeland przed Hermanem Dramdalem Borge i Vetle Christiansenem.

wyniki: kobiety|mężczyźni

źródło: ski-nordique.net