BlinkFestivalen 2022. Wstydliwy powrót Northuga. Szwedzka dominacja w "klasycznym" maratonie

23:11, 04.08.2022 Marta Grzyb Aktualizacja: 23:17, 04.08.2022

Za nami drugi dzień zmagań w popularnej nartorolkowej imprezie, jaką jest BlinkFestivalen. Tym razem na trasach w Norwegii panie i panowie rywalizowali w biegu masowym rozgrywanym techniką klasyczną na dystansie 52 kilometrów. W konkurencji tej najlepiej poradzili sobie Max Novak i Linn Soemskar.

Screen - YouTube

Poszła w ślady Therese Johaug

W ostatnich latach biegaczką narciarską, która przyzwyczaiła nas do rozgrywania zawodów na swoich własnych warunkach, była Therese Johaug. Jej dominacja nad resztą stawki w biegach dystansowych była ogromna i niepodważalna. Utytułowana Norweżka miała także liczne sukcesy w zmaganiach nartorolkowych, w tym również w BlinkFestivalen. Przypomnijmy, że zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami sezon 2021/2022 był ostatnim w jej zawodniczej karierze.

Pod nieobecność Johaug walczyć o zwycięstwo w maratońskich zmaganiach na dystansie 52 kilometrów miały walczyć jej koleżanki z reprezentacji. Szyki pokrzyżowała im jednak Szwedka, Linn Soemskar. W cuglach pokonała ona gospodynie i "resztę świata". Jej przewaga nad Astrid Oeyre Slind z Norwegii, która uplasowała się na drugiej pozycji, przekroczyła dwie minuty. Podium uzupełniła Victoria Carl z Niemiec, której strata do zwyciężczyni wyniosła ponad 5 minut.

Pełne wyniki biegu kobiet

Wygrał o włos

O ile wśród pań można mówić o dominacji jednej z zawodniczek, o tyle u panów walka o tryumf toczyła się do ostatnich metrów. Zwycięsko z niej wyszedł rodak Soemskar, Max Novak. Wyznaczony dystans pokonał on o zaledwie 0,1 sekundy szybciej od Brytyjczyka, Andrew Musgrave`a. Honor gospodarzy obronił Magnus Vesterheim, który uplasował się na najniższym stopniu podium. Do Novaka stracił on dokładnie 3 sekundy.

Do czwartkowych zmagań mężczyzn zgłoszono łącznie 106 zawodników. W gronie tym nie znalazł się żaden reprezentant Polski (podobnie zresztą jak w zawodach kobiet nie wystartowała żadna Polka). Warto jednak zauważyć, że na trasie w Algard pojawił się Petter Northug, który w 2018 roku odwiesił narty na kołek. Multimedalista mistrzostw świata i igrzysk olimpijskich zajął jednak dopiero 48. pozycję.