BlinkFestivalen 2020: Falla i Klaebo najlepsi w sprintach, Olsbu Roeiseland pokonana

fot. M. Rudzińska

fot. M. Rudzińska

Drugi dzień popularnej nartorolkowej imprezy, jaką jest norweski BlinkFestivalen, upłynął pod znakiem rywalizacji sprinterskiej. W konkurencjach biegowych najlepiej spisali się Maiken Caspersen Falla i Johannes Hoesflot Klaebo. Z kolei biathlonowy supersprint okazał się być szczęśliwy dla Karoline Knotten i Vetle Sjaastada Christiansena.

Zmagania sprinterskie są jednymi z najbardziej widowiskowych konkurencji w biegach narciarskich. Nie dziwi zatem fakt, że w letniej odmianie tychże zawodów wzięło udział wielu czołowych zawodników i nie mniej bardzo dobrych zawodniczek. Wśród pań w ścisłym finale znalazły się trzykrotna medalistka igrzysk olimpijskich w konkurencjach sprinterskich, Maiken Caspersen Falla, a także reprezentująca barwy klubu Vind-IL, Mathilde Myhrvold. Ostatecznie rywalizację tę wygrała bardziej utytułowana Norweżka. Podium uzupełniła 21-letnia Kristine Stavas Skistad.

Sprint w wykonaniu mężczyzn niemal od samego początku przebiegał pod dyktando dwukrotnego zwycięzcy klasyfikacji generalnej Pucharu Świata, Johannesa Hoesflota Klaebo. Wyższość trzykrotnego mistrza olimpijskiego w piątkowych zmaganiach musieli uznać między innymi Gjoeran Tefre czy Erik Valnes, którzy zajęli odpowiednio drugą i trzecią lokatę w biegu sprinterskim na nartorolkach.

Wyniki sprintów: Kobiety | Mężczyźni

O ile rozstrzygnięcia w konkurencjach biegowych nie wzbudziły większych sensacji, o tyle rezultaty biathlonowego supersprintu należy uznać za dosyć niespodziewane. Tą, która w piątkowy wieczór sprawiła największą sensację, została Karoline Knotten. Urodzona w 1995 roku zawodniczka – ku zdziwieniu sympatyków biathlonu – na linii mety wyprzedziła bohaterkę tegorocznego czempionatu, który w dniach 12-23 lutego odbył się we włoskiej Anterselvie. Marte Olsbu Roeiseland, bo o niej mowa, popełniając łącznie cztery błędy na strzelnicy (tyle samo, co tryumfatorka), straciła do swej rodaczki nieco ponad 4 sekundy. Podium – z trzema „pudłami” – uzupełniła Ingrid Landmark Tandrevold (+13,3 sekundy).

Wśród panów ze zwycięstwa w nartorolkowym supersprincie cieszył się Vetle Sjaastad Christiansen. Urodzony w Geilo zawodnik co prawda chybił aż czterokrotnie (najwięcej spośród biathlonistów, którzy uplasowali się w czołowej piątce zawodów), jednakże bardzo dobra dyspozycja biegowa pozwoliła mu osiągnąć lepszy rezultat od braci Boe (Tarjei zajął lokatę bezpośrednio za nim, zaś Johannes Thingnes musiał zadowolić się „dopiero” czwartą pozycją) oraz nader perspektywicznego 22-latka, Vebjoerna Soeruma (trzeci wynik w piątkowej rywalizacji).

Wyniki biathlonowych supersprintów: Kobiety | Mężczyźni

Zmagania w norweskim festiwalu potrwają do niedzieli. Biegaczy i biegaczki narciarskie czekają w sobotę biegi indywidualne. Tego samego dnia biathloniści i biathlonistki rywalizować będą z kolei w startach masowych.

Źródło: informacja własna