BlinkFestival 2017: Gospodarze królowali w sprintach, triumf Falli i Skara

22:19, 29.07.2017 Daniel Topczewski

fot: langrenn.com

Czwarty dzień zawodów Blinkfestivalen upłynął pod znakiem biegów sprinterskich. Najpierw do rywalizacji stanęły panie, następnie na trasie pojawili się panowie. W gronie kobiet bezkonkurencyjna okazała się mistrzyni olimpijska Maiken Caspersen Falla, zaś wśród panów ze zwycięstwa mógł się cieszyć Sindre Bjørnestad Skar.

Maiken Caspersen Falla w biegach sprinterskich podczas BlinkFestivalu 2017 potwierdziła swoją wysoką formę. Mistrzyni olimpijska z Soczi już podczas wczorajszego biegu masowego pokazała się z bardzo dobrej strony, przegrywając z Marit Bjoergen i Charlotte Kallą o niewiele ponad 8 sekund. Dziś obu tych zawodniczek nie było na trasie, wobec czego Falla była murowaną kandydatką do triumfu. Reprezentantka gospodarzy wywiązała się ze swojego zadania i w finale nie dała większych nadziei przeciwniczkom, mijając linię mety z czasem 3:49,6. 26-latka odniosła zwycięstwo pomimo upadku w ćwierćfinale, który zakończył się dla Norweżki rozciętym kolanem. Drugie miejsce zajęła Rosjanka Natalia Matwiejewa, a trzecie Ingvild Flugstad Oestberg. W decydującym biegu wystąpiło łącznie pięć Norweżek, oprócz Falli i Oestberg były to: Barbro Kvåle, Marie Eide i Amalie Håkonsen Ous.

Wyniki sprintu kobiet

Sprint mężczyzn był popisem Sindre Bjørnestada Skara. Norweski biegacz wygrał swój bieg ćwierćfinałowy, półfinałowy i finałowy. Ostatecznie Skar zameldował się na linii mety z wynikiem 3:27.6, wyprzedzając dosłownie o błysk narty reprezentanta Szwecji Teodora Petersona. Trzecie miejsce w finale zajął, dość niespodziewanie, Kasper Staadas, który stracił do triumfatora +1,9 sek. Tuż zza podium uplasował się kolejny z Norwegów - Aleksander Emil Dyrberg Ek. Piąty był Aleksandr Panzhinskiy, a szósty Even Sæteren Hippe.

W półfinale odpadli zawodnicy znani doskonale z Pucharu Świata, m.in.: Siergiej Ustiugow, Sondre Turvol Fossli czy jedyny Polak w stawce Maciej Staręga. Biegaczowi znad Wisły do pełni szczęścia zabrakło 0,8 sek.