BlinkFestival 2016: Kathrine Rolsted Harsem i Petter Northug triumfatorami biegów masowych

22:40, 29.07.2016 Daniel Topczewski Aktualizacja: 22:41, 29.07.2016

fot: dagbladet.no fot: dagbladet.no

Reprezentanci Norwegii Kathrine Rolsted Harsem i Petter Northug wygrali biegi masowe podczas trzeciego dnia rywalizacji w zawodach BlinkFestival 2016. Zarówno Harsem, jak i Northug o zwycięstwo musieli walczyć do samego końca. W porannych eliminacjach odpadł za to Maciej Staręga.

Kathrine Rolsted Harsem postarała się o niemałą niespodziankę i wygrała bieg masowy na 10 kilometrów w ramach BlinkFestival 2016. Norweżka wyprzedziła swoją rodaczkę, ubiegłoroczną triumfatorkę na tym dystansie Barbro Kvale i Niemkę Sandrę Ringwald. Kvale straciła do zwyciężczyni 2,7 sekundy. - Nie chciałam się odwracać ani cieszyć, bo nie wiedziałam czy ktoś nie jest tuż za mną. Na szczęście nikt nie był w stanie zabrać mi zwycięstwa i teraz jestem bardzo szczęśliwa - mówiła na mecie Harsem.

W piątek na starcie nie pojawiły się największe gwiazdy narciarstwa biegowego kobiet, czyli Heidi Weng i Therese Johaug. Obie chciały odpocząć po wczorajszym biegu.

W rywalizacji mężczyzn ponownie bezkonkurencyjny był Petter Northug. 30-letni biegacz, który w czwartek triumfował na dystansie 60 kilometrów stylem klasycznym, tym razem wygrał bieg masowy na 15 kilometrów. Norweg pokonał na finiszu Włocha Francesco De Fabianiego o 0,8 sekundy. - Mój organizm nadal odczuwa bieg na 60 kilometrów, ale to jest trening i muszę się skupić na ilości i jakości - mówił na mecie Northug.

W porannym prologu startował także Maciej Staręga. Polakowi zabrakło jednak 1,5 sekundy do awansu do grupy, która walczyła o zwycięstwo w dzisiejszym biegu. Staręga powalczy jeszcze jutro w kwalifikacjach do sprintu.