Biegowy raport. Zaskakujący transfer, Johaug w słusznej sprawie, entuzjastka wojennych zbrodni dalej w zarządzie FIS

fot. M. Rudzińska

W ogórkowym sezonie biegów narciarskich nie tracimy z oczu tego, co w świecie biegów narciarskich się dzieje. W tym tygodniu między innymi doszło do dość zaskakującego transferu w trenerskich świecie biegów. Pochylimy się też nad decyzją FIS, którą w świetle obecnych wydarzeń należy nazwać kontrowersyjną, a nawet skandaliczną. Napiszemy też o ciekawej i potrzebnej inicjatywie Therese Johaug.

fot. M. Rudzińska

Popiera wojnę, ale w zarządzie FIS może zasiadać

Dzisiejsze czasy po agresji Rosji na Ukrainę ciężko nazwać normalnymi. Sportowcy z Rosji i Białorusi zostali – czego ciężko nie zrozumieć – uznani za persona non grata w światowej rywalizacji. Nie dotyczy to jednak działaczy. Jelena Wialbe, której poparcie dla polityki Putina, a więc dla wojny i zbrodni wojennych, których Rosjani dokonują na niewinnych, należy uznać nawet jak na tamtejsze realia za entuzjastyczne może ubiegać się o reelekcję w zarządzie FIS. Sankcje bowiem dotyczą tylko sportowców. To spotkało się z krytyką Vegarda Ulvanga, który zasiada w komisji biegowej FIS.

Johaug i Haag inspiracją dla młodzieży

Therese Johaug po zakończeniu kariery rozpoczyna działalność społeczną. I trzeba przyznać, że rozpoczyna w sposób godny pochwały. Wraz ze Szwedką Anną Haag pragną przyczyniać się do zwiększenia wiedzy wśród młodzieży na temat zagrożeń związanych z nieprawidłowym odżywianiem się. Zagrożeń, które są potęgowane bezkrytyczną wiarą w tzw. influencerów. Inicjatywę poparła też inna norweska mistrzyni – Ranghild Haga.

Koniec kariery norweskiej mistrzyni

Karierę zakończyła norweska mistrzyni sprintu – Maiken Caspersen Falla. W dorobku można znaleźć między innymi indywidualne złoto olimpijskie i mistrzostw świata za sprint. Więcej na temat utytułowanej zawodniczki piszemy w osobnym artykule.

Wzmocnienie w fińskim sztabie

Teemu Pasanen pozostanie na stanowisku głównego trenera fińskiej reprezentacji biegowej, do której dołączył też Jussi Pirainen. Jussi będzie w przyszłości odpowiedzialny za trenowanie kobiet. Mężczyzn będzie nadal nadzorował Ville Oksanen. Za Finami udany sezon zwłaszcza jeśli chodzi o zmagania olimpijskie.

Niewielkie zmiany w Szwecji

Do niewielkich zmian doszło wśród kadry trenerskiej reprezentacji Szwecji. Na stanowisku zostaną Anders Hoegberg, Lars Ljung i Stefan Thomson. Kontraktu nie zdecydował się przedłużyć za to trener kobiet Magnus Ingesson, który wrócił do swojego poprzedniego zawodu. Ingesson jest policjantem, na czas pracy z kadrą przebywał na urlopie od służby.

Małżeńska rywalizacja

Do ciekawej sytuacji doszło w Norwegii. Otóż mąż czołowej biathlonistki Marthe Olsbu Roeiseland – Sverre – został nowym trenerem niemieckich biathlonistek. Tym samym będzie trenował groźne rywalki swojej żony. W sporcie jednak takie sytuacje czasem mają miejsce, a sam Sverre na swoim Instagramie podziękował w ciepłych słowach za dotychczasową współpracę z federacją norweską.

 


źródła: dagbladet.no, yle.fi, fis-ski.com, Instagram