Biegowy raport. Żałoba w Finlandii, burza w Norwegii, kłopoty we Francji, nadzieje w Polsce

Granada, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
W świecie biegów narciarskich czasu międzysezonowego zdecydowanie sezonem ogórkowym nazwać nie sposób. Dzieje się wiele. Nie zawsze niestety dobrze. W dzisiejszym raporcie biegowym dominować będą niestety informacje negatywne – w sporcie jak w życiu, czasem przychodzą gorsze chwile.

Spotkanie komitetu ds. biegów narciarsich
Zaczniemy jednak od informacji o raczej neutralnym wydźwięku. 3-5 maja w chorwackim Dubrowniku w pięknych okolicznościach przyrody odbyło się spotkanie komitetów biegowych FIS. Ustalono między innymi wstępnie kalendarz pucharowy i dystanse, na których odbędzie się rywalizacja. Puchar Świata wraca na kontynent północnoamerykański (Canmore i Minneapolis), zadebiutuje też w rywalizacji szwajcarskie Goms. Na MŚ i ZIO ujednolicono dystanse. Rywalizacja odbędzie się na 10 km w biegu indywidualnym, 20 km w biegu łączonym (tzw. skiathlonie), 50 km w maratonie i 4×7,5 km w sztafecie. Potwierdzono też zakaz używania fluoru. Wszystko to musi zostać zatwierdzone przez Radę FIS na spotkaniu 24 maja.
Simon Caprini zastępcą dyrektora zawodów
FIS wybrał nowego zastępcę dyrektora biegów narciarskich Michala Lamplota. Został nim Francuz Simon Caprini. Nie jest on postacią anonimową. Od 12 lat był managerem w Rossingol i ściśle współpracował z biegaczami. Lamplot o swoim zastępcy wyraża się w superlatywach. – Dla nas Simon świetnie pasuje do tej roli. Ma nie tylko rozległą wiedzę na temat sportu z różnych perspektyw, ale także dużą ilość kontaktów ze sportowcami, trenerami i pracownikami zespołu. Simon będzie dla nas wielką pomocą w dalszym rozwoju narciarstwa biegowego – komplementuje zastępcę dyrektor. Sam Lamplot aktywnie ostatnio rozmawia z prasą z całego świata. Nam również udzielił wywiadu, do którego lektury zapraszamy w tym miejscu.
Bauer zostaje
Lukas Bauer będzie kontynuował pracę na stanowisku trenera polskiej drużyny seniorskiej. Mimo pewnych nieoficjalnych informacji o szukaniu następcy w Skandynawii PZN nie zdecydował się na zmianę. Sam Bauer przyznał się do pewnego kryzysu, który według jego słów miał zostać przezwyciężony. – W połowie stycznia przekazałem, że nie jestem pewny, czy chcę dalej pracować w roli trenera. Miałem pewien kryzys. Jestem bardzo emocjonalny i czasami takie rzeczy się zdarzają. Chciałbym, aby wszystko było idealnie – powiedział w rozmowie z nami Czech. Więcej o sprawie pisaliśmy tutaj.
Federica Sanfilippo powalczy w biegach
O ile transfery z biegów do biathlonu zdarzają się stosunkowo często, to w drugą stronę zdarza się to rzadziej. Decyzję o odstawieniu karabinu na wieszak podjęła Włoszka Federica Sanfilippo, która na skutek konfliktu z macierzystą federacją biathlonu ogłosiła w sezonie 2022/23 zakończenie kariery. Okazało się jednak, iż dotyczy to tylko biathlonowej kariery i doświadczona, 32-letnia zawodniczka powalczy o punkty i dobre wyniki w biegach narciarskich. Życzymy powodzenia!
Frida Karlsson nie przestaje szokować
Świetna szwedzka biegaczka Frida Karlsson pracuje dzielnie na swoją reputację enfant terrible świata biegów. Frida dość aktywnie działa na Instagramie i szokuje bezpośredniością swoich postów. Ostatnio podzieliła się z fanami zdjęciem efektów kontuzji podczas treningu – niewiele jednak pisząc na temat samej kontuzji. Zresztą – zobaczcie sami. UWAGA – osobom wrażliwym odradzamy przesunięcie zdjęć w poniższym wpisie instagramowym Fridy.
Wyświetl ten post na Instagramie
Żałoba w Finlandii po śmierci “matki biegów fińskich”
Biegowe środowisko fińskie okryło się szczerym i niekłamanym skutkiem. Zmarła prawdziwa legenda tamtejszych biegów. 92-letnia Siiri Rantanen. Postać ta stosunkowo nieznana w Polsce nie miała może największych sukcesów w historii tej dyscypliny, ale odegrała niesamowicie wręcz ważną, pionierską rolę w popularyzacji i sukcesie kobiecych biegów fińskich. Zresztą jej sukcesy wcale nie były takie małe. Doprowadziła Finlandię do złota ZIO w sztafecie w 1956 i brązu w 1960. W 1952 zdobyła brąz indywidualnie. Na MŚ zdobyła dwa srebro i brąz indywidualnie oraz dwa srebra i brąz w sztafecie (lata 1954-1962).
Przed jej startami w Finlandii biegi uważano za męską domenę. Sukcesy Rantanen oraz jej charakter odmieniły ten stan rzeczy. Siiri uchodziła za osobę ciepłą, z poczuciem humoru i pozytywnym podejściem do życia. Cieszyła się olbrzymim autorytetem i sympatią. Zmarła w wieku 98 lat pozostawiając po sobie pustkę, ale i wielkie dzieło.
Norweska federacja pod ostrzałem krytyków
O odejściu żywej legendy biegów narciarskich z reprezentacji – Johannesa Hoesfloeta Klaebo – pisaliśmy już na naszych łamach. Okazało się, iż ta decyzja uruchomiła puszkę Pandory. W najlepszej drużynie świata nie dzieje się dobrze. Falę krytyki spowodowało nie ujęcie w kadrze narodowej rewelacji zeszłego sezonu – Margrethe Bergane i Ivera Tildheima Andersena. 21-latka i 22-latek mimo wspaniałych startów (Andersen nawet wygrał zawody) zostali jak to określił portal Dagbladet “zezłomowani” i nie będą w kadrze “A”. Dużo kontrowersji spowodowało też zamieszanie z Didrikiem Toensethem, który zrazu został wyrzucony, a potem przywrócony do reprezentacji. Drużyna norweska (a Dagbladet twierdzi, że w Szwecji jest podobnie) przypomina gotujący się i zamknięty szczelnie garnek na chwilę przed eksplozją. Co nie zmienia faktu, iż i tak nie wydaje się, by ktoś zimą 2023/24 mógł być od Norwegów lepszy.
Mathieu Goalabre walczy o miejsce w kadrze A…
Przenosimy się do Francji. Tam młody zawodnik Mathieu Goalabre ogłosił walkę o dostanie się do pierwszej reprezentacji. Mathieu nie jest zawodnikiem specjalnie znanym szerszej publiczności, ale dobrze spisywał się w zawodach niższej rangi. Teraz walczy o znalezienie się w kadrze A.
Vittoz wraca do biegów – obejmie kadrę B Francji…
Tymczasem kadrę B objął legendarny francuski biegacz z przeszłości Vincent Vittoz. Mistrz świata w biegu łączonym z 2005 roku. Teraz będzie walczył o to, by zaplecze silnej francuskiej drużyny było równie silne jak kadra A.
…a kadry A jak nie było – tak nie ma
Tymczasem z samą kadrą A są kłopoty. 4 maja miała zostać ogłoszona tymczasem ze względu na problemy ze znalezieniem sponsora do tego nie doszło. Prezes francuskiej federacji – Fabien Saguez – nie kryje swojego zaniepokojenie. Przyznał, iż związek nie ma pieniędzy. Trwają rozmowy w sprawie finansowania, ale na ogłoszenie kadry A i osiągnięcie stabilności finansowej potrzebuje co najmniej kilku tygodni.
MŚ w Polsce możliwe?
Na koniec zostawimy Państwa z dobrą wiadomością. Otóż po latach porażek w staraniach o organizację MŚ pojawiło się światełko w tunelu. Otóż jak podaje TVP Sport Centralny Ośrodek Sportu planuje budowę nowoczesnego ośrodka biegowo-biathlonowego na Kubalonce, w granicach miasta Wisła. Przypomnijmy, iż w Wiśle znajduje się duża skocznia w Malince, zaś w pobliskim Szczyrku zyskująca na znaczeniu normalna skocznia. Sprawia to, iż beskidzki kurort będzie miał lepsze widoki na organizacje MŚ niż nie mające przyzwoitych tras biegowych Zakopane. O postępach projektów i prac będziemy oczywiście informować.
źródła: fis-ski.com, sport.de, Instagram, yle.fi, dagbladet.no, ledauphine.com, sport.tvp.pl