Biegowy raport. Ulvang uderza w FIS, odkryte karty Szwedów i nowe sankcje na Rosję i Białoruś

fot: M. Rudzińska

Za nami kolejny tydzień wiosny. W biegach narciarskich niezmiennie pojawią się nowe informacje, które na bieżąco przedstawiamy w naszym tradycyjnym środowym podsumowaniu. Co wydarzyło się w minionym tygodniu? Kto zamierza wydać książkę? Kto znalazł się w kadrze Szwecji? Czemu Rosjanie i Białorusini nie obejrzą igrzysk? Tego dowiecie się z naszego artykułu.

fot: M. Rudzińska

Wialbe o wykluczeniu Rosjan

Słynąca z kontrowersyjnych wypowiedzi Jelena Wialbe wiele razy trafiała na czołówki mediów zajmujących się sportami zimowymi. Ostatnio 54-latka przyznała, że wykluczenie Rosjan z zawodów nie jest już tak gorącym tematem, jak jeszcze dwa miesiące temu. Szefowa rosyjskich biegów w rozmowie z rodzimymi mediami poinformowała, że tej kwestii nie poruszano nawet podczas niedawnego kongresu FIS. – Temat udziału Rosjan w międzynarodowych zawodach nigdy nie został podniesiony. Niedawno, 6 maja, odbyła się Rada FIS i ta kwestia nawet nie znalazła się w porządku obrad samego kongresu. Nic nam nie powiedzieli – mówiła dla sport-express.ru.

Wialbe wytłumaczyła również, że pod względem komunikacji niewiele się zmieniło, a Rosja nadal ma swoich przedstawicieli w komisjach pracujących z ramienia Międzynarodowej Federacji Narciarskiej. – Nasi przedstawiciele byli w składzie wszystkich komisji. Nikt nie zadawał nikomu żadnych pytań i nie wyrażał roszczeń. Komunikujemy się ze sobą na tym samym poziomie, na jakim komunikowaliśmy się wcześniej. Nie czujemy tym samym żadnej presji ze strony FIS-u ani naszych kolegów z innych federacji – zakończyła szefowa rosyjskich biegów.

Johaug inspiracją dla młodego pokolenia? Powstanie biografia Norweżki

Kilka tygodni temu Therese Johaug zakończyła karierę i oficjalnie pożegnała się z międzynarodową rywalizacją. Rozstanie z biegami narciarskimi i związany z tym dodatkowy czas wolny okazał się dla Norweżki szansą na poszukiwanie nowych wyzwań. 33-latka nadchodzące miesiące chce wykorzystać na wydanie książki, w którym opowie o swojej historii i drodze na szczyt. W biografii nie zabraknie oczywiście trudnych tematów. – Therese chce opowiedzieć całą historię swojej kariery i wytłumaczyć jak poradziła sobie z przeciwnościami losu, które pojawiły się w jej karierze. Wierzymy, że jej historia będzie motywować i inspirować – tłumaczył menedżer Johaug w rozmowie z Nettavisen.

Książka ma trafić do norweskich księgarni jeszcze tej jesieni.

Szwedzi odkryli karty. Utytułowana sprinterka poza kadrą

Szwedzki Związek Narciarski ogłosił skład reprezentacji narodowej na sezon 2022/2023, którego imprezą docelową będą mistrzostwa świata w Planicy. W kadrze A znalazło się czternaścioro sportowców: osiem biegaczek i sześciu biegaczy. W składzie drużyny kobiecej nie zabraknie oczywiście najmocniejszych ogniw reprezentacji Trzech Koron: Fridy Karlsson, Ebby Andersson, Mai Dahlqvist czy mistrzyni olimpijskiej z Pekinu w sprincie Jonny Sundling. Ponadto w kadrze znalazły się Anna Dyvik, Johanna Hagstroem, Moa Olsson i Emma Ribom.

W reprezentacji – na prośbę samej zawodniczki – nie ma Linn Svahn. 22-latka, która ostatnie miesiące spędziła na rehabilitacji po kontuzji barku i dopiero niedawno wróciła do spokojnych treningów, zamierza indywidualnie przygotowywać się do sezonu. Wszystko po to, by na Szwedkę cały czas miał oko jej fizjoterapeuta. – Musimy ustalić plan, który będzie optymalny dla mojego powrotu do zdrowia po kontuzji – czytamy w komunikacie prasowym.

Grupę męską stanowić będą: Jens Burman, Marcus Grate, Calle Halfvarsson, Anton Persson, William Poromaa, Oskar Svensson.

Ulvang uderza w FIS

Przewodniczący komisji biegów narciarskich w Międzynarodowej Federacji Narciarskiej, Vegard Ulvang, w rozmowie z norweskim Verdens Gang opowiedział o kulisach swojej rezygnacji ze stanowiska, które piastował przez ponad 15 lat. Legendarny biegacz przyznał wprost, że nie podoba mu się kierunek w jakim zmierza FIS po przejęciu sterów organizacji przez Johana Eliascha. Według Ulvanga Międzynarodowa Federacja Narciarska stała się bardziej zamkniętym środowiskiem, do którego ciężko się dostać.

Potrójny mistrz olimpijski z Albertville (1992 rok) krytykuje również sposób w jaki obecnie prowadzona jest dokumentacja z kongresów i spotkań, na których zapadają wiążące decyzje. – Chciałbym, aby dokumenty ze spotkania były pisemne i by wszyscy wiedzieli, o czym dyskutowano. Niepokojące jest to, co dzieje się teraz. Tęsknię za protokołami, które dokumentowały każdą podjętą decyzję – tłumaczy Ulvang dla VG. – Przy poprzednim zarządzie to była rutyna. Teraz decyzje są podejmowane w niewielkim gronie – dodaje Norweg, który odchodzi ze stanowiska przewodniczącego komisji biegów narciarskich.

Utalentowana Szwedka popiera działania FIS-u

Wykluczenie rosyjskich i białoruskich sportowców z zawodów na arenie międzynarodowej było przez wiele tygodni jednym z głównych tematów w mediach. Zawodnicy, zwłaszcza Norwegowie, byli zgodni, że ten ruch jest jak najbardziej zrozumiały i popierali działania Międzynarodowej Federacji Narciarskiej. Kilka dni temu na temat banicji tamtejszych sportowców wypowiedziała się także Frida Karlsson. Utalentowana Szwedka przyznała, że to jedyna słuszna decyzja. – W ten sposób pokazujemy nasze stanowisko w stosunku do Rosji. Narciarze będą na tym cierpieć, ale to jedyne, co możemy w tym momencie zrobić – mówiła Karlsson, cytowana przez SVT.

Rosja i Białoruś nie pokażą igrzysk olimpijskich

Międzynarodowy Komitet Olimpijski ogłosił kolejne sankcje, które zostały nałożone na Rosję i Białoruś w związku z udziałem w zbrojnej agresji na Ukrainę. Tym razem uderzono w rynek medialny, bowiem oba kraje zostały zawieszone w przetargu na zakup praw telewizyjnych do pokazywania transmisji z igrzysk olimpijskich w 2026 i 2028 roku. Decyzja ta oznacza, że Rosjanie i Białorusini nie będą mieli możliwości, by przeprowadzić relacje z walki o medale olimpijskie podczas zawodów w Mediolanie/Cortina d’Ampezzo i w Los Angeles.

Źródło: sport-express.ru / Instagram / Twitter / SVT.se / Verdens Gang / skidor.com / informacja własna