Biegowy raport. Treningi Karlsson, żałoba we Włoszech i ciekawe wnioski norweskich naukowców

fot. M.Król

Do startu sezonu 2023/24 w biegach narciarskich pozostało nieco ponad cztery miesiące. Lato w pełni, co oznacza, że biegacze nie próżnują. Trwają treningi kadr narodowych, pojawiają się innowacyjne pomysły, nie brakuje niestety też smutnych informacji. 

fot. M.Król

Treningowy as w rękawie Karlsson 

Frida Karlsson udzieliła niedawno wywiadu, w którym wyznała, że wraca do korzeni i obóz przygotowawczy chce spędzić w dużej mierze w rodzinnej miejscowości Sollefteå. Szwedzka biegaczka ma specjalne metody treningowe, które mają jej pomóc w jak najlepszym przygotowaniu do sezonu. 

– Mam długą sesję interwałową, którą prowadzę na torze nartorolkowym w Sollefteå przez ostatnie dwa lata. To trzy razy 16 kilometrów jazdy na łyżwach (czyli trzy okrążenia toru nartorolkowego) razem z moim trenerem Perem Nilssonem – mówi Karlsson.

Przypomnijmy, że 23-latka wraca do kadry narodowej po tym jak w zeszłym roku razem z Mają Dahlqvist zdecydowały się trenować poza narodową reprezentacją. Celem Karlsson jest optymalnie przygotować się do Mistrzostw Świata 2025 w Trondheim, ale zarówno Tour de Ski, jak i Puchar Świata są priorytetami na sezon 2023/24. 

Nie żyje Alfio di Gregorio

Włoski biegacz Alfio Di Gregorio zmarł w wieku 53 lat po długiej chorobie. Di Gregorio był legendą nartorolek, trzykrotnym zwycięzcą nartorolkowego Pucharu Świata. Włoch startował także w zawodach narciarskich, głównie maratonach oraz biegach krajowych. Odznaczał się doskonałą wytrzymałością i techniką łyżwową. Z powodzeniem brał również udział w biegach przełajowych, zdobywając 15 tytułów. 

Amerykanie ogłosili kadrę na początek sezonu

Wśród zawodników, którzy zostali powołani na pierwsze starty nowego sezonu znaleźli się m.in. Jessica Diggins, Hailey Swirbul, Julia Kern, JC Schoonmaker i Ben Ogden. Zawodnicy zostali wyszczególnieni wraz z wynikami, jakie potencjalnie są w stanie osiągnąć w poszczególnych biegach – od inauguracji w Ruce po Trondheim.

Wsparcie dla Lichtensteinu

Robin Frommelt – reprezentant Lichtensteinu – który w ubiegłym sezonie zadebiutował na imprezie mistrzowskiej został wybrany przez Komitet Olimpijski jako jeden z sześciu sportowców do pracy w niepełnym wymiarze godzinowym. Dzięki temu biegacz będzie miał zagwarantowaną pomoc finansową i ubezpieczenie społeczne. Ogółem otrzymano 19 wniosków, a komisja selekcyjna dokonywała wyboru według kryteriów sportowych, porównania różnych dyscyplin sportowych oraz potencjału młodych talentów. 

Biegi narciarskie jak Formuła 1?

Norweski Uniwersytet Nauki i Technologii przeprowadził badania, na podstawie których wyodrębnił trzy kroki inspirowane Formułą 1, które powinien podjąć FIS. Wszystko to, by zwiększyć zainteresowanie dyscypliną. 

Zdaniem wielu tradycyjne narciarstwo biegowe stało się nudne i przewidywalne, przez co spada oglądalność.  Według naukowców pierwszym krokiem powinno być wprowadzenie technologii śledzenia pozycji, dzięki czemu widzowie cały czas widzieliby gdzie znajduje się zawodnik. Jako drugi element naukowcy proponują wstawić wirtualną linię na ekranie podczas zawodów sprinterskich w ćwierćfinale i półfinale. W ten sposób widzowie mogliby zobaczyć, czy ich faworyci przejdą do kolejnych biegów. Trzecim krokiem byłoby wprowadzenie „technologii cienia”, czyli wirtualnej sylwetki na ekranie prowadzącego bieg narciarza, która nakładałaby się na sylwetkę innego zawodnika. Widzowie mieliby wówczas okazję porównać tę dwójkę i ocenić, czy jest nadzieja na dogonienie lidera.

 

Źródło: fondoitalia.it/FIS-SKI/SVT/proxcskiing/fasterskier.com